'Glutensiz Yaşama Pedal Çevir'diler

Trakya Çölyak ve Sağlıklı Yaşam Derneği çölyak hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak, yaşam alanlarını genişletmek ve çölyak hastalarının varlıklarını hissettirmek amacıyla bisiklet sürdü.

Anadolu Ajansı 19.05.2018 - 16:33

'Glutensiz Yaşama Pedal Çevir'diler

Trakya Çölyak ve Sağlıklı Yaşam Derneği tarafından çölyak hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak, yaşam alanlarını genişletmek ve çölyak hastalarının varlıklarını hissettirmek amacıyla bisiklet turu düzenlendi.

"Glutensiz Yaşama Pedal Çevir" sloganıyla düzenlenen etkinlikte, yaklaşık 50 bisikletçi Köprübaşı mevkisinde toplandı.

Hükümet Caddesi'nde pedal çevirmeye başlayan grup, sahil dolgu alandan devam edip Yelken ve İhtisas Kulübüne ulaşarak turu tamamladı.

Dernek başkanı Bahar Ayşegül Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinliğin çölyak hastaları hakkında farkındalık oluşturmak için düzenlendiğini söyledi.

Yılmaz, çölyakın bir hastalık değil yaşam şekli olduğunu, tek tedavinin glutensiz beslenmeden geçtiğini ifade ederek, "Toplumsal yaralarımızdan birisi olan çölyak hastalığı duyarlılığını, varlığını hissettirmek ve hastaların üzüntülerini bir nebze de olsa hafifletmek istedik. Belki sizler için küçük ama çölyak hastaları için 'Glutensiz Yaşama Pedal Çevir' etkinliği çok anlamlı olacak. Onları sevindirerek kalplerinde hoş bir seda bırakmış olacağız." diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak raporla tespit edilen 68 bin ile 70 bin arasında çölyak hastası bulunduğunu dile getiren Yılmaz, dernek olarak yaptıkları etkinliklerle o insanların sesini duyurmaya ve onlara yardımcı olmaya çalıştıklarını aktardı.

Dernek başkanı Yılmaz tur sonunda çölyak hastaları adına, bisiklet sürücülerine teşekkür belgesi takdim etti.

Sayfa Yükleniyor...