Göbeklenme akciğer foksiyonlarını azaltıyor

Fransa'da yapılan bir araştırma, karın bölgesinde yağlanma ile akciğer fonksiyonlarının azalması arasında önemli bağlantı olduğunu ortaya koydu.

Anadolu Ajansı 10.03.2009 - 14:20

Göbeklenme akciğer foksiyonlarını azaltıyor

Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsünün Paris'teki Önleyici Teşhis ve Klinikler Merkezinden 120 bin hasta üzerinde yaptığı araştırmada, hastaların yaşadıkları yer, sigara ve alkolle ilgileri, akciğer fonksiyonları, nefes hacimleri, vücut kitle endeksleri, karın çevreleri ve diğer metabolik sağlık ölçümleri tahlil edildi.

Araştırma, karın bölgesinde yağlanma ile akciğer fonksiyonunun azalması, cinsiyet ve vücut kitle endeksi ile başka komplikasyonlar arasında önemli bağlantının bulunduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmanın sonucunda, obezitede sınır, erkeklerde göbek çevresi 89 santimetre, kadınlarda ise 101,5 santimetre olarak hesaplandı. Araştırmacılar, yayımladıkları açıklamada, yaş, cinsiyet, vücut kitle endeksi, sigara ve alkol alışkanlığı, boş zamanlarda fiziksel aktivite, kalp-damar geçmişi, metabolik sağlık durumu ile akciğer faaliyetinin azalması arasında kuvvetli bir ilişki bulunduğunu belirterek, "Akciğer faaliyetinin azalması ve karın bölgesinde yağlanmaya bağlı metabolik sendrom arasında bağımsız bir ilişki tespit ettik" dediler.

Bulgular, Amerikan Göğüs Vakfının tıp dergisinde yayımlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...