Gönüllü ''sigara polisleri'' geliyor

Sağlık Bakanlığı, sigara ile mücadelede Avrupa'da olduğu gibi gönüllü ''Sigara Polislerini'' devreye sokmak içini çalışıyor.

06.12.2010 - 14:22

Gönüllü ''sigara polisleri'' geliyor

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, Sağlık Bakanlığı’nın sigara içmeyenleri mağdur etmeyecek bir kapalı alan tanımı yapma hazırlığında olduğunu, bu çalışmalar kapsamında Avrupa'da olduğu gibi sigara ile mücadelede gönüllü ''Sigara Polislerini'' devreye sokma çalışması yaptığını söyledi.

4. Prevantif Onkoloji Sempozyumuna katılmak üzere Antalya'ya gelen Murat Tuncer, kapalı alanda sigara denetiminin etkili sürdürülmesi için gönüllü sigara polislerinin devreye sokulabileceğini söyledi.

Bu konuda Avrupa'da yapılan çalışmalara dikkati çeken Murat Tuncer, ''Birçok Avrupa ülkesinde sigara polisleri var. Aynen gönüllü trafik müfettişleri gibi. Fotoğrafını çekip gönderirseniz cezası kesilecek. Böyle bir çalışma gündemde. Birçok Avrupa ülkesinde bu var'' diye konuştu.

Tuncer, kapalı alanda sigara yasağının uygulanması konusunda istismarlar olduğuna da işaret etti. Kapalı alan tanımının mimari olarak bir yerin açık mı, kapalı mı olduğu olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirten Tuncer, ''Burada düşünülen şey nerede sigara içilirse başkasına zarar verebilir, nerede içilirse başkasına zararı azaltılabilirdir. Benim burada kişisel görüşüm şudur: Orta boy insanın boyu yüksekliğindeki bir tek duvarın olması o alanı kapalı yapar'' dedi. Alanı çevreleyen 135-150 santim yüksekliğindeki duvarın bile bulunulan yeri ''kapalı alan'' yapacağını vurgulayan Tuncer, şöyle konuştu:

KİMSEYİ MAĞDUR ETMEYECEK BİR KAPALI ALAN TANIMI
''Tartıştığımız şey bir katliamı sonlandırmaktır. Efendim bu da olur mu, olmaz mı konusunu tartışmanın mantığı yok. Böyle bir duvarın kenarında içilen sigara o duvarın kenarında duran başka kişiye zarar verir. Bu bilimsel olarak gösterilmiştir, demek ki bu kapalı alandır. Bir duvar olması yeterlidir bence. Ben kişisel olarak bir düzenleme öneririm, ama Sağlık Bakanlığı nasıl bir kapalı alan tarifi yapacak? Aslında bunun üzerinde bir çalışma yapılıyor. Sigara içmeyenleri mağdur etmeyecek bir kapalı alan tanımı yapılacaktır.''

TARTIŞMALAR ANLAMSIZ ÇÜNKÜ BİR KATLİAM YAŞANIYOR
İş yerlerinin kanunu ihlal edecek çıkış noktası aradığına da değinen Murat Tuncer, sağlığa gelecek zararın hiçbir şeyle kıyas kabul etmeyeceğini de vurguladı. Yapılan ekonomik analizlerin buna uygun işletmelerin zarar değil kar ettiğini gösterdiğine dikkati çeken Tuncer, ''17 milyon sigara içen varsa, 35 milyon da içmeyen var. Bu konuda tartışmayı kapalı alanları gevşetme yönünde yapmak bana manasız geliyor, çünkü bir katliam yaşanıyor. Her gün 300 kişiyi sigaraya bağlı nedenlerle kaybediyoruz'' dedi.

Kapalı alanda sigara denetimlerinin belediyelerden alınıp valilik ve kaymakamlıklara verilmesinin hatırlatılması üzerine de Tuncer, şunları söyledi:

''Kapalı alanda sigara denetimlerinde kesilen cezaların yüzde 15-20'si takip edilebilir halde. Diğerleri bazı nedenlerle takip edilemiyor. Sayın Başbakanımızın bu konuya destek vermesi bizim en büyük şansımız. Bu işin valiliklere verilmesiyle denetimlerin kolay geleceğini ve daha net olacağını düşünüyoruz. O ilin valisinin görevi olacak, yapmazsa kanunen suç işlemiş olacak, ama belediyeler farklı kaygılarla yapamayabiliyor.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...