Göz bebeği sihirli maddeler

Görme kaybına neden olan ve sarı nokta da denilen YBMD ile ilgili son araştırmaların aktarıldığı toplantıda, göz sağlığını koruyan gıdalara dikkat çekildi.

27.07.2012 - 10:50

Göz bebeği sihirli maddeler

Halk arasında ‘‘Sarı Nokta’’ olarak da bilinen YBMD (Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu) hastalığı; İstanbul’da retina uzmanları tarafından masaya yatırıldı. Toplantıda beslenmenin hastalığın önlenmesindeki önemi vurgulandı.

TÜRKİYE’DE 8 MİLYON KİŞİ YMBD OLACAK
Prof. Dr. Öner Gelişken; dünya çapında 20-25 milyon arasında YMBD hastasının bulunduğunu, 8 milyonunda ise ciddi görme azalmasına rastlandığını belirterek Türkiye’de 8 yıl sonra bu rakamın 1 milyon kişi olacağını kaydetti. Çağımızın en önemli göz hastalıklarından biri olarak kabul edilen ve her yıl binlerce kişinin görme kaybına uğramasına neden olan hastalık; sigara, ileri yaş ve en çok da hızlı ve dengesiz beslenme ile tetikleniyor. YBMD, yaşam kalitesinde azalmaya; hastanın bağımsızlığını yitirmesine; kardiyovasküler rahatsızlıklarda, inme, depresyon ve Alzheimer hastalığı gibi sorunlarda artışa neden oluyor.

YBMD’NİN DÜŞMANI BESİNLER
YBMD’den korunmak için sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemine işaret eden Prof. Dr. Bora Eldem ise hastalığın önlenmesinde özellikle çinko, bakır, selenyum ile C ve E vitaminlerinin yeteri kadar alınmasının önemli olduğunu belirtti. Eldem’in altını çizdiği son araştırmalara göre bu antioksidan vitamin ve mineraller yeterli ölçüde alınmadığı takdirde YMBD yüzde 40 hızla ilerliyor; alındığında ise hastada görme azalması riski yüzde 25 düşüyor.

GÖZÜN KORUYUCU GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ: LUTEİN
YBMD’nin önlenmesinde bir başka önemli besin maddesi ise lutein. Luteinin gözün arkasındaki güneş gözlüğü görevini gördüğünü, gözü tehlikeli mavi ışıktan koruyan bir molekül olduğunu belirten Prof Dr. Eldem; ‘’Göz sağlığının korunması için bu molekülden günde 6-12 miligram alınması gerek. Bunu alabilmek için de günde en az 1200 gram mısır veya 48 adet yumurta yemek gerek. Bunun pek mümkün olmaması ve vücut tarafından sentezlenememesi nedeniyle, lutein; diyetle veya dışarıdan destek tedavisi olarak alınması zorunlu bir moleküldür’’ dedi.

ÜZÜMÜN ÖZÜNDEN GELEN SİHİRLİ MADDE: RESVERATROL
Dünya çapında retina duayenlerinden biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Anita Leys ise YBMD’den korunmada birinci dereceden kanıtları ve son klinik çalışmaları aktardı. Leys; YBMD’nin önlenmesinde keşfedilen bir başka maddeye; resveratrole dikkat çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...