Göz bozukluğu okul başarısını düşürüyor

Çocuğun göz sağlığı ile ilgili ihmallerin ileride istenmeyen sonuçlar doğurabildiğini ve doğumdan itibaren göz muayenesinin çok önemli olduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Tuğrul Altan, önemsenmeyen göz sorunlarının, hem çocuğun sağlığını tehdit edeceğine hem de okul başarısını düşürebileceğine dikkat çekiyor.

ntv.com.tr 05.09.2018 - 09:12

Göz bozukluğu okul başarısını düşürüyor
Arşiv

Miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi kırma kusurları başta olmak üzere göz hastalıklarında erken tanının çok önemli olduğunu belirten Liv Hospital Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tuğrul Altan, okul çağı öncesi bu sorunların saptanmasının, ileri yaşlarda tedavisi mümkün olmayan göz tembelliğine bağlı kayıpların yaşanmasını engellediğini söylüyor.

Gözlerdeki kaymaların da bazen ebeveynler tarafından net olarak anlaşılamadığını, düzeltilmemiş kaymaların ise görme fonksiyonunda ileri yaşlarda kayıplara neden olabildiğini vurgulayan Dr. Altan, çocuklarda göz muayenesinin önemini ve ihmal edilmesi durumunda yaşanabilecek sorunları şöyle aktarıyor:

“Kırma kusurunun en çok bilinen belirtisi televizyonu yakından izlemektir. Fakat bu, TV’yi yakından izleyen tüm çocukların kırma kusuru olduğu anlamına gelmez. Çocuklar izledikleri şeye konsantre olabilmek için de yaklaşır. Çocuğun uzaktaki nesneleri ayırt edememesi en önemli bulgudur. Fakat bazen dikkat eksikliği, ilgisizlik görme bozuklarıyla karıştırılabilir. Kreş öğretmenleri çocuğun görmesini bazen aileden daha iyi değerlendirebilir. Çocukların gözlerini sık ovuşturması, bir yere dikkatli bakarken gözlerini kısması, normalden fazla ışık hassasiyeti ve aşırı sulanma da göz bozukluklarına işaret edebilen diğer bulgulardır.

GÖRME KALİTESİ YAŞAM BOYU BAŞARIYI ETKİLER

Görme derecesi ve kalitesinin yüksekliği; görsel uyaranların daha iyi, daha hızlı ve daha doğru şekilde algılanmasını sağlar. Bu da yalnızca okulda değil, tüm alanlarda ve yaşam boyunca başarıyı etkiler. İyi görme hedeflenen nesnenin görüntüsünün hızlı ve doğru bir biçimde beyne aktarılmasını ve bilginin işlenmesini sağlar. Bu da öğrenmenin hızını ve niteliğini olumlu yönde etkiler.”

ÇOCUĞUNUZUN GÖZ SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT!

Dr. Altan, çocukların göz sağlığını korumak için ailelerin alabileceği önlemleri ise şu şekilde özetliyor:

• Tablete kısıtlama getirin: Uzun süre yakına odaklanmanın miyopinin gelişimini artırdığı biliniyor. Bu nedenle özellikle günümüzde çok kullanılan akıllı telefon, tablet ve bilgisayar kullanımına kısıtlama getirilmesi ve çocukların açık hava aktivitelerine yönlendirilmesi uygun olacaktır.

• Elini gözüne sık götürüyorsa dikkat edin: Ellerin gözlere teması, göz enfeksiyonlarının oluşumunda önemli bir kaynaktır. Bu nedenle çocukların buna karşı uyarılması gerekir. Çocuk gözüne eliyle çok sık temas ediyorsa bunun nedeni göz muayenesiyle araştırılmalıdır.

• Travmalara karşı koruyun: Çocukluk çağının en önemli sorunlarından biri de travmalardır. Travma evde, okulda veya sokakta olabilir. Eğitim ve alınacak basit koruyucu önlemlerle bu olayların çoğunun önüne geçilebilir. Bunlar delici, sivri, fırlatılabilen, patlayıcı maddelere çocukların ulaşımının ve oynamasının engellenmesi, çocukların oyun esnasında izlenmesi gibi önlemlerdir. Böyle bir olayla karşılaşıldığında da mutlaka bir göz muayenesinden geçilmesi gereklidir.

• Aktivite öncesi önlem alın: Büyük çocuklarda spor aktivitelerinde, yapılan spora uygun önlemler alınmalıdır. Örneğin yüzmede konjonktivitten korunmak için yüzücü gözlüğü, teniste hem ultraviyole ışınlarını bloke eden hem de darbelere dayanıklı gözlükler gibi.

VİDEO: HER 3 ÇOCUKTAN BİRİNİN GÖZÜ BOZUK

Sayfa Yükleniyor...