Göz çevresindeki sorunlarla ilgili her şey Ntv Radyo’da!

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “Doktor Bana Doğruyu Söyle”; Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İskender Alkın Solmaz’ı konuk etti. Solmaz, göz ve göz çevresindeki rahatsızlıklar ve estetiğiyle ilgili bilgiler aktardı.

ntv.com.tr 05.04.2017 - 17:48

Göz çevresindeki sorunlarla ilgili her şey Ntv Radyo’da!

“Göz kapaklarında ortaya çıkan problemler, ileride daha ciddi sorunlara yol açabilir” diyen Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. İskender Alkın Solmaz, göz kapaklarında ortaya çıkan problemlerin hastanın hem konforunu bozduğuna hem de zaman zaman görmeyi zorlaştırdığına dikkat çekti, bu sorunların ihmal edilmesi durumundaysa ciddi problemlerin görülebileceğini söyledi.

“BEBEKLİKTEN İTİBAREN GÖZ MUAYENESİ VE GÖZ KAPAKLARI ÖNEMLİ!”

Göz kapağı düşüklüklerinin küçük yaşlardan itibaren görülebileceğini belirten uzman, “Kapaklar doğuştan veya bazen zaman içerisinde birtakım şekil bozukluklarıyla, rahatsızlıklarla, hastalıklarla işlevlerini yitirebiliyor, yapıları bozulabiliyor. Bunu doğuştan gördüğümüz zaman, özellikle çocuklar için biraz daha önem arz ediyor” dedi.
Çocuklarda bebeklikten itibaren göz muayenesinin ve göz kapaklarının önemli olduğunu vurgulayan Solmaz, çocuklarda doğuştan karşılaşılan sorunlardan bir tanesinin de gözyaşı kanal tıkanıklıkları olduğunu belirtti.

“AMELİYATLARDA HASTAYI BİREBİR DEĞERLENDİRMEK ÖNEMLİ”

“Oküloplastik cerrahi”nin göz kapakları ve göz çevresindeki problemlerle uğraşan bir branş olduğunu ifade eden Op. Dr. Solmaz, bu branşın sadece işin estetik kısmıyla ilgilenmediğinin de altını çizdi. Göz kuruluğuyla da ilgilendiklerini belirten uzman, “Göz kuruluğu tedavisinde asıl önemli olan şeylerden birinin buna sebep olan şeyin ne olduğunun belirlenmesidir” diye konuştu.

Op. Dr. İskender Alkın Solmaz, göz ve göz çevresi operasyonlarında hastayı birebir değerlendirmenin önemli olduğunu dile getirerek hastanın gerçekten neye ihtiyacı varsa ona göre planlama yapmakta fayda olduğuna da dikkat çekti.

“HASTALAR GENELLİKLE AYNI GÜN TABURCU OLABİLİYOR”

Genellikle kapak düşüklüğü olan erişkin hastalarda göz kapağı ameliyatını lokal anesteziyle yaptıklarını belirten uzman, ameliyatların çok uzun sürmediğini ve hastanın genellikle aynı gün taburcu olduğunu söyledi. Ameliyat sonrası ödem, şişlik, morluk olabileceğini dile getiren Solmaz, hastalarına ilk birkaç gün yoğun buz uygulaması önerdiğini sözlerine ekledi.
Kapak düşüklüğünün görmeye engel olduğu için düzeltilmesi gereken tıbbi bir durum olduğunu belirten Solmaz, estetik amacıyla yapılmayan bu ameliyatların SGK kapsamı içerisinde olduğunu da belirtti.

Sayfa Yükleniyor...