Hiç şikâyet olmasa bile 6 ay ile 1 yaş, 3 ile 5 yaş arası ve 7 yaş civarlarında rutin göz muayenesi gerektiğini belirten Göz Nurunu Koruma Vakfı’ndan Op. Dr. Melek Kırcalı, ambliopinin, görme keskinliğinde tek veya iki taraflı belirgin düşüklükle karakterize bir durum olduğunu söyledi.

Göz tembelliğinin iş seçiminde, okul ve arkadaşlık ilişkilerinde, sağlam gözün herhangi bir nedenle kaybı durumunda çocuğu psikososyal yönden etkileyen ciddi ve maddi külfetli sosyal bir sorun olduğunu belirten Kırcalı, göz tembelliğini erken teşhis etmek amacıyla gelişmiş ülkelerde kreşlerde görme taramaları yapıldığını belirtti.

Göz tembelliğinin ne kadar erken yakalanırsa tedavisinin de o kadar başarılı olduğunu ve kısa sürdüğünü hatırlatan Dr. Kırcalı, rutin göz kontrolünün önemine değindi, uyarıcı belirtileri şöyle anlattı:
• Şaşılık, erken doğum, gözde beyazlık, nistagmus (gözlerde titreme).
• Cisimlere yakından veya yan bakma.
• Başı omuza eğerek veya çeneyi kaldırarak bakma.
• Gözleri ovuşturma, kırpıştırma, gererek açma.
• Bir gözü kısma veya kapatma.
• Ailede gözlük kullanımı veya tembellik.

GÖZ TEMBELLİĞİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
“Göz tembelliği tedavisinin temelinde tembel olan gözün çalıştırılarak beyin ile olan sinirsel bağlantılarının güçlendirilmesi yatar” diyen Göz Nurunu Koruma Vakfı’ndan Op. Dr. Melek Kırcalı, tedavi yöntemi hakkında ise şu bilgileri verdi:

“Öncelikle göz muayenesi yapılarak ihtiyaç varsa gözlük verilir. Sağlam göz belirli süreler ile kapatılarak tembel göz çalışmaya sevk edilir. Bu çalışma evde yapılabildiği gibi cam çalışması şeklinde (ki bu durumda çocuk belli bir yaşa ve görme düzeyine sahip olmalıdır) de yapılabilir. Seyrek olarak kapatmaya dirençli çocuklarda ise sağlam gözde gözbebeği genişletilip bulanık görme yaratılır, yani tembel gözü çalıştırmaya sevk edecek damla tedavisi uygulanır. Ambliopi tedavisi çocuk, aile ve hekim koordinasyonunu gerektiren bir tedavidir. En iyi sonuçlar ilk 4 yaşta alınmaktadır. 4-7 yaş arası çocuğun kapatmaya direnç gösterdiği, hem aile hem çocuk için zorlu bir dönem olmasına rağmen bu yaşta da sonuçlar oldukça yüz güldürücüdür. Daha önceleri 10’lu yaşlarda terk edilen ambliopi tedavisi son çalışmalar ışığında günümüzde 15 yaşa kadar sürdürülebilmektedir.”