Okullar kapandı. Karnesini alan binlerce öğrenciyi tatilin heyecanı sardı. Yaklaşık 3 ay sürecek tatil için hazırlıklarını tamamlayan aileler yollara çıkmaya başladı. Yollarda ise tatilcileri bekleyen en büyük tehlike trafik kazaları. Prof. Dr. Tayfun Bavbek, en çok karşılaştıkları göz yaralanmalarına trafik kazalarının neden olduğunu söyleyerek, “Hastaların gözünden cam kesikleri temizliyoruz. Bunun en büyük nedeni ise emniyet kemerinin takılmamasıdır” dedi.

NASIL MÜDAHALE EDİLMELİ?
Prof. Dr. Bavbek, trafik kazalarının ardından yapılması gerekenler ile ilgili şunları söyledi: “Delici göz yaralanmalarında göz dışarıya çıkabilir. Böyle bir durumda acil yapılacak olan steril bir mendille gözün kapatılmasıdır. Ardından hemen hastaneye gidilmelidir. Göze asla dokunulmamalıdır. Göze bir şey battıysa çıkartmaya çalışılmamalıdır.”

"UZMAN HEKİME GİDİN"
Prof. Dr. Tayfun Bavbek, delici göz yaralanmalarında deneyim sahibi olmayan bir hekimin yapacağı yanlış bir ameliyatın ömür boyu onarılamayacak durumlara neden olabileceğini belirterek, şöyle konuştu: “Gözün hangi bölümünde yaralanma varsa vakaların o konudaki uzman hekime yönlendirilmesi gerekir. Eğer kornea yaralandıysa kornea cerrahı, lens yaralandıysa katarakt cerrahisi konusunda uzman bir hekim vakayı değerlendirmelidir. Retina yaralanmalarının tedavisinde ise hekimin retina hastalıkları konusunda uzmanlaşmış olması önemlidir.”