NTV

Göze lazer operasyonuyla ilgili merak edilenler Ntv Radyo’da!

ntv.com.tr

Sağlık

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “Doktor Bana Doğruyu Söyle”; Göz Hastalıkları Uzmanı Efekan Coşkunseven’i konuk etti. Coşkunseven, lazer operasyonlarıyla ilgili bilgiler aktardı.

Sağlık turizminde lazer operasyonlarının önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Efekan Coşkunseven, özellikle Almanya ve Hollanda gibi ülkelerin bu operasyon için Türkiye'yi tercih ettiğine dikkat çekti. Ayrıca 18 yaşın altındaki çocuklara özel durumlar dışında lazer ameliyatı yapılmadığını belirten uzman doktor; şeker hastalığı, dermatolojik, romatolojik ya da hormonal hastalığı olanlara refraktif tedavi uygulandığını da sözlerine ekledi.

DÜNYADA EN ÇOK TERCİH EDİLEN YÖNTEMLER

Coşkunseven, “No-Touch operasyonu”nun ağrılı ve yüzeysel bir yöntem olması sebebiyle özel durumlarda tercih edildiğini belirtirken “lasink yöntemi”nin kornea kalınlığının belli bir miktar üstünde olduğu hastalarda uygulandığını, smile uygulamasının ise şu anda dünyada en çok tercih edilen yöntemlerden biri olduğunu söyledi.

Lazer ameliyatına uygun olmayan bazı hastalara, göz içine yerleştirilen kontakt lensle tedavi yöntemi uygulandığını ifade eden Coşkunseven, bu yöntemle yüksek numaralı hastalarda lazerden daha iyi sonuç elde edildiğini belirtti. Uzman doktor, bu işlemin gözden hiçbir tabaka alınmadan, sadece iki dakikada gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.

“EN ÇOK GÖZ KURULUĞU VE KATARAKT AMELİYATI SORULUYOR”

Hastaların en çok merak ettiği konular arasında göz kuruluğu ve katarakt ameliyatı olduğunu dile getiren Coşkunseven, lazerle müdahale edilen hastaların ilerde gerekirse katarakt ameliyatı olmasında bir sakınca olmadığını söyledi.
Dr. Coşkunseven, lazer operasyonlarının ardından yaşanan göz kuruluğunun ise ameliyat nedeniyle değil, başka sebeplerle gerçekleşebileceğini sözlerine ekledi.

ETİKETLER