Gözsüz ve burunsuz doğdu, hayatı facebook ile değişti

Gözleri ve burnu olmadan, yüzünün orta yerinde bir boşlukla dünyaya gelen 3 yaşındaki Yahya El Jabaly'nin hayatı, Facebook'ta yapılan paylaşımla değişti. Küçük çocuğa elini uzatan ise kanser hastası Fatima Baraka oldu.

Haberler - DHA 29.06.2015 - 15:00

Gözsüz ve burunsuz doğdu, hayatı facebook ile değişti

Üst çenesinde yapısal bozukluklar bulunan,  gözleri ve burnu olmadan, yüzünün orta yerinde bir boşlukla Fas'ta doğan Yahya El Jabalye'yi ailesi yıllarca dışarı çıkaramadı. Neredeyse hiç arkadaşı olmadı. Ancak durumu bir gün, az sayıdaki arkadaşlarından birinin babası tarafından Facebook'a taşındı.

Ailesi, Yahya'nın yüzünü kimseye göstermek istemiyordu
Ailesi, Yahya'nın yüzünü kimseye göstermek istemiyordu

Yahya'nın fotoğrafının altında durumu yazılıydı ve yardım isteniyordu. Milyonlarca kişi tarafından paylaşıldı. Yahya'ya el uzatan kişi ise Avustralya'dan kanser hastası bir kadın oldu.

YAHYA'YI FAS'TAN AVUSTURALYA'YA GETİREREK AMELİYAT ETTİRDİ

Fatima Baraka isimli kadın meme kanseriyle mücadele ediyordu ve daha ilginci ise Yahya'nın yaşadığı köye komşu bir köyde dünyaya gelmişti. Önce günlerce onu ameliyat edecek bir doktor aradı. Ardından Fas'a uçtu ve Yahya'yı gördü. Sonrasında onu Melbourne'e getirdi ve ameliyat edilmesini sağladı.

Yahya El Jabalye'nin hayatını değiştiren Fatima Baraka
Yahya El Jabalye'nin hayatını değiştiren Fatima Baraka

"İLK GÖRDÜĞÜMDE ŞOK OLDUM AMA SONRA TUHAF BİR AŞK HİSSETTİM"

Fatima Baraka, "Onun da diğer çocuklar gibi güzel ve parlak bir geleceği olmaması için hiçbir neden yok. Şimdi normal bir çocuk gibi görünüyor ve her geçen gün daha da iyiye gidiyor" diyor.

Onu ilk gördüğünde biraz şok olduğunu ancak bu küçük çocuğa karşı farklı, tuhaf bir aşk hissettiğini söyleyen Baraka, Yahya'nın çok iyi bir potansiyeli olduğunu belirtti.

"NORMAL BİR HAYAT YAŞAMASI İÇİN RİSKİ GÖZE ALDIK"

Doktoru Tony Holmes ise operasyonun çok büyük riskleri olduğunu ve küçük çocuğu ameliyat edip etmemek üzerine çok düşündüklerini belirtti. Dr. Holmes, "Eğer onu ameliyat etmeseydik yaşayacaktı ama ettiğimizde hayatını kaybetme riski vardı, Yine de daha normal bir hayatı olması için bu riski göze almaya karar verdik ve 18 saatlik bir operasyon gerçekleştirdik" diye konuşuyor.

Sayfa Yükleniyor...