İlişkili Haberler

Amerikalı ve Fransız bilim adamlarının araştırması, bugüne kadar gözardı edilen bir gen mutasyonunun bağışıklık sisteminin işlevini yerine getirememesi dolayısıyla hastalığın daha ağır geçmesine neden olduğunu gösterdi.

Sonuçları "Science Express" dergisinde yayımlanan araştırmaya risk grubunda olmayan, daha önce büyük bir hastalık geçirmemiş ancak Ocak 2011'de domuz gribi nedeniyle bir süre yoğun bakımda yatan 2,5 yaşındaki bir kız çocuğu ışık tuttu. Bu çocuğun gribi bu kadar ağır geçirmesinin nedenini araştıran bilim insanları, 4 yıl sonra küçük kızın gen haritasını inceledi ve ebeveynlerininkiyle karşılaştırdı.

Çocuktaki bir gen mutasyonunun, virüs ve kanser hücreleriyle mücadele eden interferon adlı proteinlerin üretilememesine yol açtığı saptandı.

Genetik mutasyonların hastalığın daha ağır geçmesine neden olabileceğini belirten bilimciler, sonuçların ilerde yeni tedavi yöntemlerinin uygulanmasının önünü açabileceğini vurguladı.

Sonuçlar ayrıca grip virüsü kapan bazı kişilerin nasıl bir hafta gibi kısa sürede iyileştiğine, bazılarının ise öldüğüne açıklama da getirebilir.