Grip aşıları domuz gribine karşı da etkili olacak

Dünya Sağlık Örgütü gelecek yıl kullanılacak mevsimsel grip aşılarının içeriğinde domuz gribi virüsü de olacağını açıkladı.

NTV Haber 29.01.2010 - 22:55

Gelecek yıl kullanılacak 'mevsimsel grip aşılarının içeriğinde H1N1 virüsü de olacak. Kararın gerekçesi, H1N1 virüsünün bu yıl dünyada ‘mevsimsel grip’ olarak adlandırılan gribin yerine geçmesi olarak açıklandı.

Gelecek yıl domuz gribi aşısı ve mevsimsel grip aşısı iki farklı aşı olmayacak ve her ikisi de tek bir pandemi aşısı olarak uygulanacak. Böylece gelecek yıl mevsimsel grip aşısı yaptıran vatandaşlar, içeriğinde domuz gribi aşısının da bulunduğu aşıyı yaptırmış olacak.

Daha önce verdiği 43 milyon doz aşı siparişini düşüren Türkiye şu ana kadar 8 milyon 400 bin doz aşı satınaldı. Bu aşıların yaklaşık 4 milyon dozu vatandaşlara uygulandı.

Bakanlığın elinde 4 milyon doz aşı bulunuyor, daha önce elde kalan aşıların hastalığın ikinci bir atak yapması ihtimaline karşı stokta tutulacağı belirtilmişti.

DOMUZ GRİBİNDEN 640 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Edinilen bilgilere göre bakanlık Kuzey Kıbrıs'a bir miktar aşı hibe etti. Ayrıca Filistin, Afganistan, Makedonya ve Kosova ile Türki Cumhuriyetlere de aşı gönderilmesi gündemde. Yani gelecek son baharda çıkacak yeni mevsimsel grip aşısından önce elde kalan aşılar bu şekilde eritilebilir.

Domuz gribinden hayatını kaybeden kişi sayısı resmi rakamlarda 627 idi. Bakanlık kaynakları rakamın 640'a yükseldiğini de belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...