Grip salgınına dikkat

Son günlerde başınızı nereye çevirseniz hasta bir yüze rastlıyor, çevrenizden sürekli öksürme ve hapşırma sesleri duyuyorsanız paçavra hastalığına karşı daha dikkatli olmalısınız.

16.01.2012 - 13:20

Grip salgınına dikkat

Paçavra hastalığı olarak da bilinen grip, kış aylarında birçok insanı etkiliyor. Ancak basit birkaç önlem almak, gripten korunmak için yeterli olabiliyor. Önlemlerin başında da bağışıklık sistemini güçtü tutmak geliyor.

Dahiliye Uzmanı Dr. Özgür Mollaoğlu da bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemine dikkat çekti ve “Kış hastalıkları içerisinde sayılan grip, en sık Ocak ve Şubat aylarında zirve yapmakta Kasım ve Mayıs ayları arasında da sıkça görülebilmektedir. Hastalığı kolay atlatmak için uygulanacak tedavi kadar hastalanmamak için bağışıklık sistemimizi güçlü tutacak önlemler almak da önemlidir. İnsanlar bu konuda geçmişe kıyasla daha bilinçli davranmakta, hastalık belirtilerini göstermeden tedbirler almaktadırlar” dedi.

AŞI NE KADAR KORUR?
Aşının bir önceki sezonda etken olan virüsleri içerdiğini hatırlatan Mollaoğlu, aşının etkinliği konusunda şunları söyledi: “Yeni sezondaki etken virüslerle uygunluk oluşursa koruyuculuk artmaktadır. Virüsler yapılarında küçük değişiklikler gösterebildiklerinden kalıcı bağışıklık oluşamamakta, aynı sezonda üst üste grip ya da soğuk algınlığı benzeri hastalıklar yaşanabilmektedir. Eğer virüs, yapısında daha majör bir değişiklik geçirirse yeni bir influenza yani grip virüsü oluşabilmektedir. Bunun sonucunda daha geniş kitlelere hızla yayılabilen ve eski aşıların etkisiz kaldığı salgınlarla karşı karşıya kalabilmekteyiz. Her yıl ortaya çıkan virüs aynı olsa dahi aşının etkisi zaman içerisinde azalacağından her yıl tekrar aşı olmak gerekmektedir. Hangi virüsün etken olacağını önceden bilmek mümkün değildir. Her yıl hatta aynı sezonda dahi yapısını değiştirebilmektedir. Yeni grip aşısı genellikle Eylül - Ekim ayları ile birlikte eczanelerden temin edinilmekte ve bu dönemlerde uygulanması uygundur. Ancak daha sonraki aylarda da uygulanabilir. Koruyuculuğu 1. haftada başlamakta ve 1 ayda en etkin hale gelmektedir.”

HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT
• Grip ya da soğuk algınlığı geçiren kişilerden uzak durmak,
• Sık dokunulan eşyaların sürekli temizlenmesi,
• Ortamın havalandırılması,
• Ellerin sık yıkanması,
• Sağlıklı beslenmek,
• Havaya göre giyinmek,
• Kalabalık ortamlardan kaçınmak uygulanabilecek yöntemlerdir.

ÇEVRENİZDEKİLERİN SAĞLIĞINI DÜŞÜNÜN
Hasta kişilerin de hastalığı bulaştırmamak için daha dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Özgür Mollaoğlu, kış hastalıklarının tedavisinde izlenecek yolu şöyle anlattı: “Mümkünse hasta kişilerin evlerinde istirahat etmeleri okula, işlerine gitmeyerek yakın ve uzak çevrelerini korumaları gerekir. Öksürürken, hapşırırken mendil kullanmaları, ellerini sık sık sıcak su ve sabun ile yıkamaları ve maske kullanmaları önerilebilir.

KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DAHA DİKKATLİ OLMALI
Grip olan kişilerin çoğu tedaviye ihtiyaç duymadan hafif bulgularla hastalığı en geç 2 haftada tam olarak atlatabilmektedirler. Bazı insanlarda ise hastalık daha şiddetli seyretmekte hastanede yatması gerekmekte ve gribe bağlı komplikasyonlar oluşabilmektedir. Özellikle 5 yaşın altındaki çocuklar, 65 yaş ve üzerindekileri, gebeler ve kronik hastalığı olanlarda zatürre, bronşit, sinüzit. Kulak enfeksiyonları gibi komplikasyonlar daha sık görülmektedir. Astım kronik akciğer, kalp ve böbrek hastalarının altta yatan hastalıklarının seyri kötüleşebilir. Genellikle istirahat önerilmekte, bulgulara yönelik tedavi edilmekle birlikte; kronik hastalığı olan risk grubu hastalarda zaman zaman doktor kontrolünde ilaç kullanılabilmektedir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...