'Grip virüsü üzerinden spekülasyon yapılıyor'

MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu Başkanı Hüseyin Sarpkaya, son günlerde sık görülen grip virüsü H3N2 ile ilgili spekülasyonlar yapıldığını söyledi.

10.01.2014 - 15:23

'Grip virüsü üzerinden spekülasyon yapılıyor'

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sağlık Sektör Kurulu Başkanı Hüseyin Sarpkaya, son günlerde Türkiye'de görülme sıklığı artan grip hastalığı üzerinden spekülasyonlar yapıldığına yönelik yazılı açıklama yaptı.

H3N2 gibi virüslerin özgün bir tedavisinin olmadığını vurgulayan Sarpkaya açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Dünya literatüründe ilacı bulunmayan virüslerin ilaç lobisi üzerinden yazılı ve görsel basına ilaç yokmuş gibi lanse edilerek Sağlık Bakanlığına fiyat arttırılması için baskı yapılmaktadır. Ekonomik anlamda pazarlık yaparak Avrupa ülkelerinin fiyatlarından ortalama ile belirlenen ilaç fiyatları spekülatif haberlerle arttırılmak istenmektedir. Hastaların çoğu, 7-10 günde kendiliğinden iyileşir. Hastanın yeterli sıvı alması çok önemlidir. Yüksek ateşi olan çocuklarda (aspirin hariç) ateş düşürücü kullanılabilir. Diğer gribal enfeksiyonlarda olduğu gibi H3N2 virüsüne karşı da antibiyotik kullanılmamalıdır. Antibiyotiğin tedaviye etkisi yoktur. Sadece komplikasyon gelişirse doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Gribin aktif olduğu dönemde, ortalama 3-5 gün istirahat edilmesi vücudun kendisini hızlı bir şekilde toparlaması için önemlidir. Böylece hastalar hem çabuk iyileşecekler hem de virüsü daha fazla kişiye bulaştırmayacaklardır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...