Gripten korunmak için 7 saat uyuyun, yarım saat yürüyün

Mevsimi geldi ama gripten korunmak sanıldığı kadar zor değil. Doğru beslenerek, kişisel hijyene önem vererek, günde en az 7 saat uyuyarak ve açık havada yürüyüş yaparak bağışıklık sistemini güçlendirmek, gripten korunmada son derece önemli role sahip.

ntv.com.tr 05.10.2016 - 12:03

Gripten korunmak için 7 saat uyuyun, yarım saat yürüyün.jpg

Grip ve soğuk algınlığından korunmak için bağışıklık sistemini zayıflatacak durumlardan (kötü beslenme, aşırı alkol tüketimi, uykusuzluk ve stres) kaçınmak, kişisel hijyene özen göstermek, mümkünse kalabalık ve havalandırması yetersiz ortamlardan uzak durmak gerekiyor.

Yeterli miktarda yüksek kaliteli protein ve sebze tüketmek, rafine şeker, işlenmiş gıda, ambalajlı meyve suyu, alkol ve tütün ürünlerinin kullanımından kaçınmak da hastalığa yakalanma riskini azaltıyor.

7 SAAT UYKU, YARIM SAAT YÜRÜYÜŞ

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Demet Yalçın, ayrıca günde en az yedi saat uyumanın ve yarım saat açık havada yürüyüş yapmanı gripten korunmada büyük önem taşıdığına vurgu yapıyor. Çünkü kronik yorgunluk bağışıklık sistemini kötü yönde etkilenmesine neden oluyor.

ELLERİNİZİ 20 SANİYE SABUNLA YIKAYIN

Dr. Yalçın'ın verdiği bilgilere göre, hastalıktan korunmak için alınması gereken en önemli tedbirler arasında kapalı ortamların havalandırılması, optimal oda ısısının sağlanması, yeterli kişisel alanın sağlanması, klimaların bakımlarının düzenli yapılması, kullanılan yüzeylerinin ve tuvaletlerin sık aralıklarla temizlenmesi de yer alıyor. Ayrıca ellerin sık sık, su ve sabun ile en az 20 saniye yıkanması, bunun mümkün olmadığı zamanlarda ise alkol bazlı el dezenfektanlarının kullanılması gerekiyor.

GRİP Mİ DEĞİL Mİ?

Sayfa Yükleniyor...