"Gripten korunmak için eller sık sık yıkanmalı"

Uzmanlar sık sık dile getirdikleri gripten korunma yollarına bu kez de Prof. Dilara İnan dikkat çekti. İnan, H1N1 virüsünün bulaşmasını önlemek için özellikle toplu taşıma araçlarını, kapı kollarını ve telefonları kullandıktan sonra ellerin yıkanmasını önerdi.

Anadolu Ajansı 11.01.2016 - 17:07 | Son Güncelleme : 11.01.2016 - 17:11

"Gripten korunmak için eller sık sık yıkanmalı"

Akdeniz Üniversitesi'nden Prof. Dr. Dilara İnan, ülke genelinde ölümlere neden olan H1N1 virüsüne karşı alınması gereken önlemlere bir kez daha dikkat çekti.

İnan, hastanede düzenlediği basın toplantısında, H1N1'in 2009'dan bu yana mevsimsel virüs olarak görüldüğünü söyledi.

Tüm griplerin yaklaşık yüzde 70'inin nedeninin söz konusu virüs olduğunu belirten ve korunmada aşının önemine değinen İnan, kronik kalp, akciğer, şeker hastalığı olanlar, yaşlılar, çocuklar ve gebelerin mutlaka aşıyla korunması gerektiğini ifade etti.

Gribe karşı ellerin bol su ve sabunla sık sık yıkanması gereğine işaret eden İnan, "Özellikle toplu taşıma araçlarına binip indikten sonra. Kapı kolu gibi ortak kullanılan telefonlar gibi bunlara temastan sonra mutlaka ellerin bol sabun ve suyla iyice yıkanması gerekiyor. Yine de aşı en önemli korunma yolu. Ocak ayında grip vakaları pik yapıyor fakat bu dönem dahil aşılanmaya devam edilebilir. Yeterli sıvı alınması, iyi beslenilmesi de yine gribe karşı koruyucu önlemler arasında yer alıyor" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...