GSK'dan "Avandia" açıklaması

Sağlık Bakanlığı’nın, diyabet tedavisinde kullanılan "Avandia" isimli ilacı toplatma kararının ardından, üretici firma GlaxoSmithKline (GSK) bir basın açıklaması yayınladı.

27.09.2010 - 12:32

GSK'dan "Avandia" açıklaması

GlaxoSmithKline (GSK) tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:


"GlaxoSmithKline’ın (GSK) geliştirdiği ve tip 2 diyabet hastalığının tedavisinde kullanılan rosiglitazon etken maddeli ilaçlar hakkında ABD ve Avrupa Birliği’ndeki düzenleyici kurumların almış oldukları kararların ardından ülkemizde de Sağlık Bakanlığı rosiglitazon molekülünü içeren ilaçların geri çekilmesine karar vermiştir. Bu karar, GSK’ya ait söz konusu etken maddeyi içeren Avandia ve Avandamet ilaçlarını da kapsamaktadır.

Bütün çalışmalarında hasta sağlığını ve güvenliğini ön planda tutan GSK, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu konuda resmi otoriteler ile işbirliği yapmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar gereği şirketimiz rosiglitazon etken maddesi ihtiva eden Avandia Film Tablet, Avandamet Film Tablet 2 mg/500 mg, Avandamet Film Tablet 2 mg/1000 mg ve Avandamet Film Tablet 4 mg/1000 mg adlı müstahzarların ülkemize ithalat ve satışını durdurmuş, piyasada bulunan tüm serilerine “Farmasötik ve Tıbbi Müstahzar, Madde, Malzeme ve Terkipleri ile Bitkisel Preparatların Geri Çekilmesi ve Toplatılması Hakkında Yönetmelik’e göre 2 sınıf B seviyesinde (eczane, ecza deposu, hastane v.b.) geri çekme işlemi uygulamaya başlamıştır.

Halen rosiglitazon etken maddeli ürünlerimizi kullanan (Avandia ve Avandamet) diyabet hastalarının bundan sonraki tedavi süreçleri için hekimlerine başvurmaları gerekmektedir.

50 yılı aşkın bir süredir ülkemizdeki faaliyetlerini sürdüren GSK en yeni, en etkili aşı, ilaç ve tedavileri insanlarımızın hizmetine sunarak daha sağlıklı bir Türkiye için çalışmaktadır. Şirketimiz hasta sağlığını ve güvenliğini her şeyin üstünde tutarak Türkiye’ye hizmet etmeye devam edecektir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...