Ağaca tırmanmak hafızayı güçlendiriyor

Özellikle çocukların vazgeçilmez oyunlarından olan ağaca tırmanmak, eğlenceli olduğu kadar yararlı da. Amerikalı bilim insanları, bu yararın daha çok hafıza ve bilişsel faaliyetler üzerine yoğunlaştığı görüşünde.

Haberler - Anadolu Ajansı 30.07.2015 - 11:00

Ağaca tırmanmak hafızayı güçlendiriyor

Ağaca tırmanmanın bilişsel becerileri büyük ölçüde artırabildiği belirlendi.

Araştırmacılara göre, eklemlerin boşluktaki pozisyonunu, konumunu, hareketini algılamaya ilişkin proprioseptif adı verilen duyuyu tetikleyen faaliyetler bilişsel becerileri artırıyor.

ABD'deki North Florida Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden araştırmacıların çalışması, kısa süre de olsa, ağaca tırmanmak gibi eklemlerin boşluktaki duruşunu, konumunu, hareketini algılamaya ilişkin proprioseptif adı verilen duyuyu tetiklediğini ve böylece hafızayı güçlendirdiğini ortaya koydu.

Araştırmacılar, 18-59 yaşındaki katılımcıların hafızasını test ettikten sonra onlardan ağaca tırmanmak, tahta üzerinde dengede yürümek ya da emeklemek, bazı nesneleri düşürmeden taşımak gibi fiziksel faaliyetlerde bulunmasını istedi.

Bu tür faaliyetlerden 2 saat sonra tekrar hafıza testine tabi tutulan katılımcıların yüzde 50 daha başarılı olduğu görüldü.

Araştırmacılardan Ross Alloway, düşündüren faaliyetlerde bulunmanın hem beyni hem de bedeni çalıştırabildiğini vurguladı.

Çalışmanın sonuçları "Perceptual and Motor Skills" dergisinde yayımlandı.

Sayfa Yükleniyor...