Birçok kişinin, ya doymadığı için çok fazla yemek yediğini ya da az yese bile daha çabuk yağlanma eğiliminde olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, herkesin vücut yapısının, dolayısıyla metabolik durumunun farklı olduğunu söyledi.

Birçok kişinin, ‘acaba hangi yiyecek bana yarar, ne yersem daha tok kalabilirim ve nasıl yağlarımı daha çok yakabilirim’ düşüncesine kafa yorduğunu dile getiren Kaya, “Kendinizi daha tok hissetmek ve vücut yağlarınızdan kaybetmek istiyorsanız her gün 1 yumurta yemeyi alışkanlık haline getirin” dedi.

Dr. Kaya zayıflatan besinlerden biri olduğunu söylediği yumurtanın besin özellikleri hakkında şunları aktardı:
• Bilinen en güçlü protein kaynaklarından biridir. Anne sütünden sonra en değerli proteindir ve yumurtanın bütün protein içeriği vücut tarafından %100 kullanılır.
• Birçok araştırmada sabahları 1 yumurta yiyen bireylerin gün içinde daha az acıktıkları ve yeme konusunda kendilerini daha kolay kontrol edebildikleri gösterilmiş. Amerika’da Rochester Obezite Merkezinde yapılan bir araştırmada da güne yumurta yiyerek başlayanların, yumurta yemeyenlere göre, günlük 400 kalori daha az yedikleri gösterildi.
• Yumurtanın midedeki açlık hormonu ghrelini azaltarak da tok tuttuğu düşünülüyor.

KOLESTEROLÜ YÜKSEK OLANLAR HAFTADA 3-4 TANE YEMELİ
• Vitamin A,B, D, E içerir, demir ve çinko açısından zengindir. Büyüme çağındaki çocuklar için çok gereklidir. Her gün 1 tane yedirilmelidir.
• Bazı aminoastler açısından da çok zengindir. Özellikle kas geliştirmek isteyenler, zayıflarken kaslarından kaybetmek istemeyenlerin de günlük beslenmelerinde mutlaka bulundurulmalıdır.
• Yumurtanın sarısı kolesterol açısından da zengindir. Ancak kolestrolün hem hücre yapı taşı hem de birçok hormonun öncü maddesi olması nedeniyle vücut için önemli bir madde olduğu unutulmamalı. Kolesterol yüksekliği olmayanlar her gün 1 tane yumurtayı gönül rahatlığı ile yiyebilirler. Kolesterol yüksekliği olanlar ise haftada 3-4 gün yumurta yiyebilir.
• Pişirirken dikkat edilmesi gereken nokta; yumurtaya ekstra tereyağ, sucuk, salam veya sosis gibi yüksek yağlı yiyeceklerle birleştirerek yapılmaması. Mümkünse kayısı kıvamında, suda haşlayarak yiyin. Yazın az zeytinyağı, domates, yeşil biberle menemen olarak da pişirilip, öğle veya akşam ana öğün olarak da tüketilebilir.