Günde 2 saatini ayır, bunamaktan kurtul!

Günde 2 saat bahçeyle uğraşmak, bulmaca çözmek veya kurabiye yapmak gibi basit aktiviteler beyin sağlığını koruyor ve bunama riskini azaltıyor.

02.12.2011 - 12:55

Günde 2 saatini ayır, bunamaktan kurtul!

Araştırma, günde sadece iki saat beyni ve bedeni çalıştırmanın, bunamaya karşı ilaç tedavisi görmek kadar etkili olduğunu gösterdi.

Çalışmalar, bahçe işleriyle uğraşmak, bulmaca çözmek, sudoku oynamak, kurabiye yapmak gibi basit aktivitelerin beyin sağlığını koruduğunu ve bunama riskini önemli ölçüde azalttığını gösteriyor. Hatta bunama teşhisi konulan kişilerde hastalığın seyrinin yavaşladığı belirtiliyor.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Almanya'daki araştırmada bunama tanısı konulmuş hastalara "MAKS" adı verilen ve hemşire gözetiminde yapılan iki saatlik bir terapi seansı uygulandı. Terapi, haftada 6 günden 1 yıl boyunca uygulandı.

ŞARKI SÖYLEMEK DE İYİ GELİYOR
Seanslar 10 dakikalık şarkı söylemek, bir konu üzerine fikir yürütmek, tartışmak gibi bir aktiviteyle başlatıldı. Ardından yarım saat bowling ya da kriket oynamak gibi bir fiziksel aktivite, 40 dakika boyunca aperatif bir yemek yapma, bahçe işleriyle uğraşma, ev işi yapma gibi aktiviteler seansa dahil edildi.

Araştırma sonucunda ise bunama yaşayan hastaların, hastalığının seyrinde yavaşlama olduğu görüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...