NTV

Günde bin çocuk açlıktan ölüyor

Anadolu Ajansı

Sağlık
nijerya_açlık.jpg

Nijerya İstatistik Bürosunun resmi verilerine göre, ülkede her gün en az bin çocuk yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu rakam, Batı Afrika ülkesinde 5 yaş altındaki çocuk ölümlerinin yüzde 55'ine tekabül ediyor.

Nijerya'da sağlık sektöründeki iyileşmelere rağmen yetersiz beslenmenin her gün en az bin çocuğun yaşamına mal olduğu bildirildi.

Yetersiz beslenmenin, okul başarısını düşürdüğü ve çocukları hastalıklara açık hale getirdiğine dikkati çeken yetkililer, bu durumun ekonomik büyümeyi de önemli ölçüde etkilediğini belirtiyor.

Nijerya Demografik ve Sağlık Araştırma Merkezinin 2013 verileri de yetersiz beslenmeye bağlantılı olarak 11 milyon Nijeryalı çocuğun gelişiminde gerilik görüldüğünü ortaya koyuyor.

Yetersiz beslenme sorunuyla mücadele bağlamında ülkenin kuzeyindeki 11 eyalette Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) yönetimde merkezler bulunuyor.

Kano'daki merkezin koordinatörü Meryem Abdullahi, merkeze haftada 400 yetersiz beslenme vakasını kabul ettiklerini söyledi. Merkezde çocuklara, kaybettikleri besinleri geri kazanmaları için bir program uygulanıyor. Program sayesinde son altı yılda 200 bin hayatın kurtarıldığını belirtiliyor.

UNICEF Beslenme Uzmanı Dr. Bamidele Omotola, 2009 yılından bu yana uygulanan programdan bir milyon çocuğun faydalandığını, yetersiz beslenen bir çocuğun tedavisi için en az 274 dolar harcandığını söyledi.

İlişkili Haberler

İlişkili Haberler

ETİKETLER