Güneş ışınlarına mercan kalkanı

İngiliz araştırmacılar, mercanların doğal savunma mekanizmasından hareketle insanları ultraviyole ışınlardan koruyacak bir hapın beş yıl içinde piyasaya sürülebileceğini belirtiyor.

06.09.2011 - 08:51

Güneş ışınlarına mercan kalkanı

Böyle bir hapın sadece derideki değil, gözlerdeki hasarı da önleyebileceği belirtiliyor. Ancak uzmanlar böyle bir ürünün, insanların aşırı dozda kullanmalarını önlemek için, reçeteyle satılmasının gerekebileceğini söylüyor. İnsanlardaki denemelerin yakında başlatılması planlanıyor.

Bilim insanları, bir süredir mercanların barındırdıkları su yosunlarıyla ultraviyole ışınlarına karşı ortaklaşa koruma sağladıklarını biliyorlardı. Ancak bunun nasıl olduğu anlaşılamamıştı.

Uzmanlar su yosunlarında bulunan bir bileşimin mercanlara geçtiğini ve bunun her ikisi için de koruma sağladığını düşünüyor. Üstelik bu koruma özelliği su yosunlarından beslenen balıklara da geçiyor.

İnsan vücudunun D vitamini üretebilmesi için ultraviyole ışınları alması şart. Aşırı güneş koruması da D vitamini eksikliğiyle sonuçlanabiliyor, bu da kemik erimesine yol açıyor.

Londra'daki King's Koleji'nde üç yıldır bu projeyi yürüten Doktor Paul Long, benzer bir ortamı laboratuarda yaratıp biyo sentetik bir hap üretebileceklerine inanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...