“Bronzlaşmamızın üzerinden 2-3 hafta geçti, hala yüzümüzde kahverengi lekeler varsa bunlar, hem güneş lekesinin hem de başka hastalıkların habercisi olabilir.”

Bu sözler Dermatolog Doç. Dr. Emel Çalıkoğlu’na ait. Çalıkoğlu, yaz mevsimi yerini sohbahara bırakırken, bronzluk sanılan bazı renk değişimlerinin güneş lekesi olarak ciltteki yerini aldığını söyledi.

Güneş lekesi deyip geçmemek gerektiğini aktaran Çalıkoğlu’na göre, ciltteki kalıcı renk değişimleri ciddi hastalıklara da işaret edebilir:

“Teşhisinin mutlaka bir dermatoloji uzmanı tarafından konulması gerekir. Güneş lekesi diye bazen küçümsenen lekeler cilt kanserinin de öncü bulguları olabiliyor. Dermatolog eğer şüpheye düşerse parça alır, patalojik inceleme yapılabilir, o zaman tanı kesinleştirilir.”

GÜNEŞ LEKELERİ TEKRARLAYABİLİR

Teşhis; güneş lekesi ise korkulacak bir şey yok, tedavi mümkün. Çalıkoğlu, leke tedavisinden sonra iz kalmamasının ise bir sonraki yaz güneşten korunmaya bağlı olduğunu belirterek, “Derinliği bizim için önemli, yüzeyde mi derinde mi? Basitçe kimyasal bir peiling yapabiliriz ama daha derin lekelerde lazer tedavilerine başvurabiliriz. Önümüzdeki yaz güneşten iyi korunmazlarsa bu kış ne kadar leke tedavisi yaparsak yapalım bu lekeler mutlaka geri dönecektir” diye konuştu.