Güneşle aranıza 'mesafe' koyun!

Yazın dünyaya ulaşan ultraviyole ışın miktarı, kışa oranla üç kat fazla. Bu ışınların gözler üzerindeki olumsuz etkilerinden korunmak için şapka takmak ve kaliteli bir güneş gözlüğü kullanmak şart.

Haberler 15.07.2011 - 09:28

Güneşle aranıza 'mesafe' koyun!

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak yaz aylarında daha büyük önem taşıyor.

Ultraviyole ışınların katarakt riskini artırdığını belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Naci Sakaoğlu, ultraviyole ışınların gözler üzerindeki olumsuz etkilerinin ciddiyetine dikkat çekerek ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını şöyle sıralıyor:

“Ultraviyole ışınlar, göz kapaklarını kaplayan deride kanser oluşumuna, konjonktiva tabakasında kansere, gözde et (piterjium) olarak adlandırılan büyümeye, saydam tabakada ağrılı enflamasyona ve uzun dönemde kornea yüzeyinde bozulmaya sebep olabilir. Ayrıca ultraviyole ışınların katarakt oluşumu riskini artırdığı da bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış durumda. Güneş ışığına aşırı maruziyet serbest radikalleri de ortaya çıkarıyor. Bu durum, retina hücrelerinde hasara neden olarak yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD) gelişimine katkı da sağlıyor. Bu nedenle gözleri güneşten korumak özellikle yaşlı hastalar için de önem taşıyor.”

ÇOCUKLAR DAHA HASSAS
Çocukların göz merceğinin ultraviyole ışınları süzebilme yeteneğinin yetişkinlerden daha az olduğunu belirten Dr. Sakaoğlu, “Yetişkinler gibi her yaştaki çocuklar da ultraviyoleden korunmaya ihtiyaç duyar. Sürekli dış ortamda çalışanlar, gözde kırılma kusurlarıyla ilgili (refraktif) cerrahi veya katarakt cerrahisi geçirmiş olanlar ile retina hastalığı olan kişilerin gözleri de güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı daha hassastır” bilgisini veriyor.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
• İyi bir güneş gözlüğü; görünen ışığı, gözü rahatsız etmeyecek bir seviyeye indirirken zararlı ultraviyole ışınları da süzebilmeli.
• Gözlük camlarının renk koyuluğu ile ultraviyole ışınları süzme yeteneği arasında bir ilişki bulunmuyor.
• Gözlük satın alırken en önemli nokta, ultraviyole ışınlara karşı koruyuculuk değerleridir. İyi kalitede güneş gözlüklerinin çoğu ultraviyole ışınların (UVA ve UVB) yüzde 95’inden fazlasını süzerken bu oran yüzde 99 ve daha yüksek de olabilir.
• Çevremizden de büyük miktarda ışın yansır. Bu nedenle güneş gözlüklerinin yanları kapalı ve yüzü saracak şekilde olması daha sağlıklıdır.
• Polarize camlı güneş gözlükleri ultraviyole ışınları süzmenin yanı sıra yol gibi düz yüzeylerde oluşan ışık parlamalarını engelleyerek daha kaliteli bir görüş sağlama özelliğine sahiptir. Ancak polarize camlarla LCD ekranlara belli bir açıdan bakıldığında ekran görüntüsü kaybolabileceği için araçlarında bu tür göstergeleri olan sürücüler dikkatli olmalıdır.
• Kontakt lenslerin çoğu ultraviyoleyi süzme yeteneğine sahiptir ancak lensler göz kapaklarının ışınlardan etkilenmesine engel olamazlar. Bu nedenle kontakt lens kullanıcılarının ayrıca güneş gözlüğü takmalarında yarar var.

Sayfa Yükleniyor...