Güney Kore'de MERS salgını

Güney Kore'de üç kişiye daha MERS (Middle East Respiratory Syndrome) tanısı konulmasıyla hastalığa yakalananların sayısı 18'e çıktı.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.06.2015 - 12:49

Güney Kore'de MERS salgını

Ülkedeki MERS vakalarının 18'e ulaşması üzerine Güney Kore, Suudi Arabistan'dan sonra hastalığın en fazla görüldüğü ülke durumuna geldi. Güney Kore hükümeti, MERS tanısı konulan kişilerle temas eden yaklaşık 700 kişiye de seyahat yasağı getirdi.

Koreli Yonhap haber ajansına göre, Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, üst düzey yardımcılarıyla yaptığı toplantıda hastalığın daha da fazla yayılmasını önlemek için tüm sağlık kaynaklarının seferber edilmesini istedi. Park, ülkede ilk olarak 20 Mayıs'ta bir kişiye MERS teşhisi konulmasının ardından geçen 12 günde hastalığa karşı önlem almada hatalar yaptıklarını söyledi.

Bakanı Moon Hyung-pyo ise halktan özür diledi ve ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirtti.

MERS 356 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLDU

İlk defa 2012 yılında Suudi Arabistan'da ortaya çıkan hastalığın hayvanlardan insanlara geçtiği sanılıyor. Virüse yakalanan insanlarda yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı gözleniyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün şubat ayında açıkladığı son verilere göre 2012'den beri MERS virüsü bulaşan 971 kişiden 356'sı hayatını kaybetti.

Sayfa Yükleniyor...