Türkiye’nin plastik ve estetik cerrahi konusunda Avrupa’dan daha ileri olduğunu, Amerika, Brezilya ve Türk ekolünün önde gelen 3 büyük ekol olarak görüldüğünü belirten Estetik Plastik Cerrahi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Akın Yücel'e göre, ülkemiz bu alanda önemli bir sağlık turizmi şansı yakalamış durumda.

LIPOSUCTIONDA ISLAK TEKNİK YÖNTEMİ
Liposuction (yağ emme) ameliyatlarının bundan 10 yıl kadar önce hastalarda ciddi miktarda kan kaybına neden olabildiğine dikkat çeken Prof. Yücel, “Artık ‘ıslak teknik’ dediğimiz teknik ile çok az kan kaybıyla önemli miktarda yağın çekilebilmesi mümkün oluyor. Bu teknikte yağların emileceği bölgelere içinde adrenalin dediğimiz kanamayı durduran bir ilaç ve lokal anestezik bulunan sıvı enjekte ediliyor. Böylece yağların kolay ve kansız emilebilmesi sağlanıyor. Bu işlem genel anestezi vermeden hastanın kısmen uyuduğu sedasyon anestezisi ile de yapılıyor” dedi.

HIGH DEFINITION LIPOSUCTION
High definition liposuctionda ise amaç kas bölgelerini kaplayan yüzeysel ve derin yağları şekillendirmek. High definition liposuction karın kaslarına, göğüs kaslarına, sırtın aşağı kısımlarına ve kalçalara form vermek için yapılıyor. Prof. Yücel, daha gelişmiş form verici tekniklerin kullanıldığı bu yöntemin, deneyimli bir cerrah kontrolünde gerçekleşmesi gerektiğini söylüyor.

BURUN AMELİYATLARINDAN SONRA AĞRI VE KANAMA OLMUYOR
Burnun yüzün tam ortasında en çok göze çarpan organ olmasının yanı sıra nefes alma gibi önemli bir fonksiyonu da var. Bu da burun estetiğini, estetik ameliyatların en zor ve incelikli ameliyatı konumuna getiriyor. Burun estetiğinin geldiği noktayı değerlendiren Prof. Yücel, nefes alma fonksiyonlarına yönelik koruyucu ve geliştirici tekniklerin uygulandığını belirtti.

“Biz yaklaşık 12 yıldır burun estetiği ameliyatlarından sonra burun içerisine tampon koymuyoruz. Eskiden olduğu gibi alçı kalıplar yerine, ameliyat sonrası burun üzerine ince plastik ateller yerleştiriyoruz. Ameliyat esnasında buruna enjekte ettiğimiz adrenalinli lokal anestezik solüsyonları ile hasta ameliyat sonrası hiç ağrı hissetmiyor ve ameliyat esnasında ve sonrasında hiç kanama olmuyor.”

KARIN VE KALÇALARA GERME OPERASYONU
Karın germe ameliyatlarının, karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınması ve karın duvarı kaslarının sıkılaştırılması esasına dayandığını ifade eden Prof. Dr. Akın Yücel, bu operasyonlarda sarkan karnın gerilerek düzeltildiğini söyledi. Çok gevşek derili ve aşırı kilo veren insanlarda kalçaların sarkabileceğini vurgulayan Yücel, “Belden veya kalça üstünden geçen kesilerle, beldeki ve kalça üst bölümündeki sarkan deri ve yağ kısmı bir kuşak gibi çıkarılarak kalça yukarı doğru çekilir, dikişler mayo altında kalır. Genel anestezi ile hastanede yapılan 4-5 saatlik bir ameliyattır. Hasta bir gün hastanede yattıktan sonra evine çıkabilir. 10-15 gün evde istirahat ettikten sonra yavaş yavaş sosyal hayatına dönebilir. Ayrıca endoskopik karın germe yönteminin asıl amacı karın bölgesinde sarkma olmayan, fakat karın kasları gevşemiş hastalarda karın kaslarının tekrar eski gerginliğine kavuşmasını sağlamaktadır” dedi.

TÜRKİYE ESTETİK CERRAHİDE AVRUPA’NIN ÖNÜNDE
Prof. Dr. Akın Yücel, plastik ve estetik cerrahi alanında Türkiye’nin önemli bir sağlık turizmi şansı yakaladığını, yabancıların gerek maliyet, gerekse yüksek kalite ve teknoloji standartları nedeniyle Türk hastanelerini ve doktorlarını tercih ettiklerini söyledi.

“Yabancı hasta gelişi hem ekonomik açıdan hem de gelişmiş teknoloji kullanma açısından ülkemize ciddi avantajlar getirecektir. Sağlık turizminin ülkeye getirisi çok yüksek. Türkiye, estetik ve plastik cerrahide Avrupa’dan çok daha önde ve tüm dünya bunun farkında” diyen Yücel, dünyada, ABD ve Brezilya’dan sonra estetik ve plastik cerrahi operasyonlar için en çok tercih edilen ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. Türkiye'nin tercih edilme nedenlerini anlatan Yücel, "Doktorlarımızın zevkleri gelişkindir. Zaten zevk sahibi olmayan bir doktor, iyi bir estetik uzmanı olamaz" dedi.

NEDEN TÜRKİYE'YE GELİYORLAR?
"Tercih edilmemizin sebebi salt ucuz olmamız değil. Zira Türkiye’de estetik operasyonlar Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Rusya gibi estetiğin yoğun olarak gerçekleştiği ülkelerden daha pahalı. Bunun yanı sıra Avrupa, Asya ve Ortadoğu’daki hastaların Türkiye’yi tercih etmelerinin altında hem çok iyi doktorlarımızın olması, hem sağlık kurumlarımızın çok kaliteli hizmet vermesi hem de teknolojik açıdan dünya standartlarının altında kalmamamız yatıyor. Türkiye’de tıp hala, en zor girilen ve bitirilen fakültelerden biri. Doktorlarımız çok iyi yetişir, kendilerini çok geliştirir, dünya meselelerine uzak kalmaz, kültürel, sanatsal faaliyetlerle yakından ilgilenirler. Dolayısıyla doktorlarımızın zevkleri de gelişkindir. Zaten zevk sahibi olmayan bir doktor, iyi bir estetik uzmanı olamaz. Bu nedenle, Türk doktorları için dünyanın her yerinden hasta gelmektedir. Tüm dünyadaki trendlerle paralel olarak, Türkiye’deki yabancı hastalar da ağırlıklı olarak burun, meme liposuction ve yüz ameliyatı oluyorlar."