Gürcistan'a gideceklere ilaç uyarısı

Sağlık Bakanlığı,son günlerde "Gürcistan'ın ülkeye girişte ilaç yasağı uyguladığı" haberleri üzerine, bu ülkeye seyahat edecek vatandaşların mağduriyet yaşamaması için duyuru yayınladı.

Anadolu Ajansı 16.04.2014 - 16:18

Gürcistan'a gideceklere ilaç uyarısı

Gürcistan yetkili otoritelerinin yolcuların ülkeye girişte şahsi tedavilerinde kullanmak üzere beraberinde getirdikleri ilaçlara yönelik prosedürleri belirlediği ifade edilen Sağlık Bakanlığı duyurusunda, vatandaşların bu hususlara dikkat etmesi, gereken hallerde ise Batum Başkonsoluğuyla irtibata geçmesi istendi.

Duyuruya göre, şahısların kişisel ihtiyaçları için Gürcistan'a ithal edilecek veya Gürcistan'dan ihraç edilecek farmasötik ürünler "22 Ocak 2004 tarihinde Gürcistan Sağlık Bakanlığınca onaylanan narkotik ilaçlar, psikotrop maddeler, prekürsörler ve psikoaktif madde içeren farmasötik ürünler listesinde" yer alıyorsa, şahsın ülkede kalma gününe bağlı olarak yapılan günlük doz hesaplaması sonucu kullanılacak miktar kadar ilacın bulundurulmasına izin veriliyor.

Şahıs Gürcistan vatandaşıysa tedavi süresine göre hesaplama yapılıyor, hastalar bu ilaçları başkalarına veremiyor. Kısıtlamalar ise uyuşturucu ve psikotrop maddelerle Butorphanol, Nalbuphine, Tramadol, Tianeptine, Ketamine, Pregabalin, Fenazepame adlı maddeler için en fazla 31 gün.

TIBBİ BELGE GEREKENLER
Clophelin (göz damlası ve ampul), Clorpromazine, Cyclodol (trihexyphenidyl hydrochloride), Propanidide, Thioridazine; Ephedrine/ Norephedrine/ Pseudoephedrine içeren kombine preparatlar ve ayrıca 1961 Sözleşmesi listelerinde öngörülmeyen uyuşturucu maddeler içeren kombine preparatlar, özel tıbbi belgeler gerektiriyor.

YASAKLI İLAÇLAR
Duyuruda ayrıca söz konusu ülkede 15 Mart tarihi itibariyle yeni düzenlemeye gidilerek içerisinde uyuşturucu ve psikotrop madde ihtiva eden ve kombine halde olan soğuk algınlığı, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçların da yasaklı ilaçlar kapsamına dahil edildiği belirtildi.

Diğer taraftan uyuşturucu, psikotrop ve kontrole tabi ürün tanımlamaları ve sınıflandırmaları dışında olan ve Gürcistan'a şahsi tedavi amacıyla yolcu beraberinde getirilecek ilaçlar için şu koşullar geçerli olacak:

-Kişisel ihtiyaçlar için, ilaç etkisine bağlı olarak şahsın sorumluluğunda 10 standart paketten fazla olmayacak. Ancak herhangi bir sorunla karşılaşılmaması adına beraberinde mutlaka ilaç getirmesi gerekenlerin kontrole tabi olmayan ilaçlar için de reçetelerinin, doktor raporlarının, doktorun mesleki ehliyetini belgeleyen bir belgenin Apostilli İngilizce ya da Gürcüce tercümesini beraberlerinde bulundurmaları gerekecek.
-Şahsın herhangi bir sebepten dolayı kalma süresi boyunca söz konusu farmasötik ürüne 10 paketten fazla ihtiyacı olacaksa günlük doza bağlı olarak kalma süresince kullanılacak miktar için hesaplama yapılarak uygun medikal doküman hazırlanacak.
-Gürcistan vatandaşı olan bir şahsın 10 kutudan fazla ilaca ihtiyacı olması durumunda, günlük doza bağlı olarak tedavi süresince kullanılacak miktar için hesaplama yapılarak uygun medikal doküman hazırlanacak ve ithalatı yapılabilecek.
-Bununla birlikte, Gürcistan'a posta yoluyla ithal edilecek veya ihraç edilecek ilaçlar için de özel şartlar aranacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...