Güzelleşmek için çamura koşuyorlar

Dünyaca ünlü tatil merkezi Dalyan'da tatil yapan turistler, sıcak havaya aldırış etmeden çamur banyosu yapıyor ve güzelleşmek için dakikalarca güneşin altında bekliyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 30.06.2012 - 13:41

Güzelleşmek için çamura koşuyorlar

Dalyan'daki çamur banyolarını yaz aylarında günde yaklaşık bin 200 turist ziyaret ediyor. Çeşitli kimyasal bileşenlerden oluşan 39 derece sıcaklıktaki kükürtlü sularla oluşturulan çamur banyolarının, bazı hastalıklara da iyi geldiği ileri sürülüyor.

Kaplıca suyundan oluşmuş çamura bulananlar, kuruyuncaya kadar güneş altında bekliyor ve daha sonra duş alarak temizleniyor. Dalyan'daki çamur banyolarını ziyaret edenler arasında ilk sırada, Arap, Rus, Hollandalı, Alman ve İngiliz turistler geliyor.

GÜNEŞİN ALTINDA BEKLEYENLERE SAĞLIK UYARISI
Muğla Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Gürsoy Doğan, insanların güzelleşmek amacıyla uzun süre güneşin altında kalmasının doğru olmadığını söyledi.

Özellikle, 10.00-16.00 saatleri arasında uzun süre güneşin altında kalmanın güneş çarpmalarına neden olabileceğine değinen Doğan, ''Çamur banyosu ile güzelleşmek isteyenler sabah ve akşam saatlerini tercih etmeliler. Güneşin dik olarak geldiği saatlerde güneşin altında beklemek, ciddi sağlık sorunları yaşanmasına neden olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, güneşin altında uzun süre kalmamak. Vücutta çamur olsa bile uzun süre güneşte kalındığında vücut ısısı artar ve güneş çarpması yaşanır'' diye konuştu.

Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer ise Muğla'yı tanıtırken çamur banyosunun otantik yönünü ön plana çıkardıklarını kaydetti.

İnsanların, kum, deniz dışında alternatif turizm etkinliklerini tercih ettiğine değinen Özer, ''Dalyan'daki çamur banyoları, bölgeye tatile gelen yerli ve yabancı turistlere sıra dışı bir tatil fırsatı veriyor. İnsanların yoğun ilgi gösterdiği çamur banyolarının yurt dışında tanıtımı için bir dizi çalışma daha yapacağız'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...