''H1N1 aşısı Türkiye'de kimseye yapılmadı"

Sağlık Bakanlığı, Pandemrix isimli domuz gribi aşısının aşırı uyku gibi yan etkileriyle ilgili henüz kanıtlanmış bir bulgu bulunmadığını ve aşının Türkiye’de kimseye yapılmadığını açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 30.08.2010 - 12:39

''H1N1 aşısı Türkiye'de kimseye yapılmadı"

Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, bir gazetede ''domuz gribi aşısının aşırı uyku yan etkisi'' yaptığına dair bir haber yayınlandığı anımsatıldı.

Açıklamada, haberin yanlış ve eksik bilgiler içerdiği, kamuoyunu paniğe sevk edici yanıltıcı bilgiler taşıdığı ifade edildi.

Konunun tartışılan bir iddiadan ibaret olduğunun haber metninde de yer aldığına dikkat çekilen açıklamada, ''Henüz kanıtlanmış bir bulgu veya veri bulunmamasına rağmen haberin kesin hükümler içeren başlıklarla verilmesini yanıltıcı buluyoruz'' denildi.

Açıklamada, haber metninde Türkiye'de kullanılan Pandemrix adlı aşıyı olanlarda aşırı uyku eğilimi rahatsızlığının ortaya çıkmaya başladığına dair kesin bilgilere de yer verildiği belirtilerek, şöyle devam edildi:

''Türkiye'de Pandemrix isimli aşı (tedbir olarak temin edilmiş) kullanılmamış, hiç kimseye bu aşıdan yapılmamıştır. Haberde yer alan 'Türkiye'de bu aşıdan 25 milyon doz satın alınmıştı' bilgisi de tamamen yanlıştır. Daha önce de defalarca açıkladığımız gibi ülkemizde Pandemrix süreci titizlikle takip edilmiş ve sadece 6 milyon doz aşı satın alınmıştır. Bunun yaklaşık 3 milyon dozu kullanılmış, diğer 3 milyon doz aşı ise virüsteki muhtemel değişimlere karşı tedbir amaçlı stoklanmıştır. Kullanılan 3 milyon doz aşı içerisinde haberde ismi geçen Pandemrix isimli aşı yoktur.''

Sayfa Yükleniyor...