H1N1 virüsü aşısının üretimi Haziran'da

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), laboratuvarların H1N1 virüsü aşısını üretebilmeye Haziran sonunda hazır olmasını umduğunu belirtti.

25.05.2009 - 11:35

H1N1 virüsü aşısının üretimi Haziran'da

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), laboratuvarların H1N1 virüsü aşısını üretebilmeye haziran sonunda hazır olmasını umduğunu belirtti.


WHO'nün iki numaralı ismi Keiji Fukuda, haziran sonu ya da temmuz ayı başında aşının üretimine başlanmasını umduklarını söyledi.

Fukuda, WHO'nün, laboratuvarlardan üretime başlanmasını isteyip istememe konusunda henüz karar vermediğini de ifade etti.

WHO'ye göre dünya ilaç sanayi bir yılda 5 milyar doza yakın aşı üretebilecek durumda bulunuyor.

VAKA SAYISI 46 ÜLKEDE 12 BİNİ GEÇTİ

WHO, domuz gribine neden olan H1N1 virüsüne yakalananların sayısının 46 ülkede 12 bini geçtiğini, ölü sayısının da 91 olduğunu duyurdu.

WHO sözcüsü, dünya genelinde 12 bin 515 vakanın kesinleştiğini, Honduras, İzlanda ve Kuveyt'in, listeye eklenen son ülkeler olduğunu açıkladı. Honduras ve İzlanda'da birer vaka bulunurken, Kuveyt'te 18 vaka görüldü. Sözcü, vakaların yaklaşık yarısının ABD'de görüldüğünü, Meksika'da ise Cumartesi gününden beri 282 yeni vaka görüldüğünü ve 5 kişinin öldüğünü söyledi.

RUS BİLİM ADAMLARI DOMUZ GRİBİ AŞISI GELİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞACAK

Rusya İvanovskiy Viroloji Enstitüsü Başkanı Dimitriy Livoy, Rus İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, uzmanların aşıyı geliştirmesi için gerekli koşulların oluştuğunu belirterek, çalışmaların en kısa sürede başlayacağını kaydetti.

RUSYA'DA İKİNCİ H1N1 VAKASI

Rusya Tüketici Hakları İzleme Grubu Başkanı Gennadiy Onişenko da dün gece yaptığı açıklamada, Rusya'da ikinci H1N1 vakasının tespit edildiğini söyledi. Onişenko, Dominik Cumhuriyeti'nden gelen ve Rusya'nın Kaluga bölgesinde yaşayan bir kişide yapılan test sonucunda H1N1 virüsüne rastlandığını belirterek, söz konusu kişinin gözetim altına alındığını bildirdi.

Rusya Sağlık Bakanlığı, yurt dışından gelen yabancı ziyaretçilere yönelik sıkı denetim talimatı verirken, ülkedeki bütün hava alanlarına özel termal aletler yerleştirildiği belirtildi.

Rusya Merkez Epidemiyoloji Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Valentin Pakrovskiy de yaptığı açıklamada, domuz gribi virüsü H1N1'in kuş gribi virüsü H5N1 ile birleşmesi halinde durumun çok daha tehlikeli hale geleceği uyarısında bulundu.

ÇİN'DEKİ VAKA SAYISI ARTIYOR

Çin'in ana kesiminde kesinleşen A tipi H1N1 gribi vakası sayısı 11'e çıktı. Çin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, biri Şanghay'da, diğeri Zhejiang eyaletinde olmak üzere iki kişinin daha domuz gribine yakalandığının kesinleştiği duyuruldu. Hastalardan birinin kısa süre önce Avustralya'dan, diğerinin New York'tan geldiği bildirildi. Çin'de domuz gribine yakalanan 11 kişiden 4'ü taburcu edildi. Öte yandan, Hong Kong'da 7 ve Tayvan adasında 9 H1N1 gribi vakası tespit edildi.

ABD'DE, 1 KİŞİNİN DAHA DOMUZ GRİBİNDREN ÖLDÜĞÜ BELİRLENDİ

Domuz gribinin, ABD'de 1 kişinin daha ölümüne yol açtığı belirlendi. New York'taki bir sağlık merkezinin sözcüsü, 50'li yaşlardaki bir kadının domuz gribinden öldüğünü, hastalığın şu ana dek kentte 2 kişinin ölümüne yol açtığını söyledi. New York'ta geçen hafta, bir okulun müdür yardımcısı olan Mitchell Wiener'ın domuz gribinden öldüğü bildirilmişti.

KANADA'DA DOMUZ GRİBİ VAKA SAYISI 805

Kanada'da kesinleşen domuz gribi vaka sayısının 805'e yükseldiği açıklandı. Kanada Halk Sağlığı biriminin verilerine göre, 2 gün önce 719 olan olan vaka sayısı, hafta sonunda görülen 86 yeni vakayla 805;e yükseldi. Ülke genelindeki vakaların eyaletlere göre dağılımı; Nova Scotia 70, British Colombia 115, Alberta 94, Ontario 294, Quebec 143, New Brunswick 2, Yukon 1, Saskatchewan 77, Manitoba 6, P.E.İ. 3 olarak açıklandı.

İSPANYA'DA H1N1 VİRÜSÜ TESPİT EDİLEN ASKER SAYISI 18'E ÇIKTI

İspanya'nın başkenti Madrid'in Hoyo de Manzanares ilçesindeki askeri akademide domuz gribi virüsü olan H1N1 tespit edilen asker sayısının 11'den 18'e çıktığı bildirildi. Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, virüs tespit edilen 18 askerin de durumlarının ciddi olmadığı ve hastaneden taburcu edildikleri duyuruldu. Verilen bilgilerde ayrıca, domuz gribi şüphesiyle akademide gözetim altında tutulan asker sayısının 61'den 81'e yükseldiği ifade edildi. Bu arada, Savunma Bakanlığı, domuz gribi vakası olabileceği şüphesine rağmen hafta içinde ilköğretim okulundan bir grup öğrencinin askeri akademiye ziyaret yapmasına izin verilmesinden dolayı soruşturma başlattığını açıkladı.

KUVEYT'TEKİ 18 AMERİKAN ASKERİNDE H1N1 VİRÜSÜ BELİRLENDİ

Kuveyt'teki Amerikan askeri üssünde bulunan 18 Amerikan askerinin, domuz gribi hastalığına yol açan H1N1 virüsü taşıdığı belirlendi. Kuveyt devlet haber ajansı KUNA'nın bir hükümet yetkilisine dayanarak dün verdiği haberde, "Belirsiz sayıda ABD askerinde H1N1 virüsü bulunduğunu" duyurmasının ardından, bugün basına açıklamada bulunan Kuveyt hükümet yetkilisi İbrahim El Aldülhadi, "ABD'den Kuveyt'teki üslerine gelen askerlerin 18'inde virüs bulunduğunun belirlendiğini" söyledi.

Öte yandan ABD Büyükelçiliğinden KUNA haber ajansına yapılan yazılı açıklamada, "Aralarında Kuveyt'teki askeri üslerden transit geçen askerlerin de olduğu bir grup Amerikan askeri personelinde H1N1 virüsünün bulunduğu, geçici olarak doğrulandı" ifadeleri yer aldı. Açıklamada ayrıca, askerlerin Kuveyt halkıyla herhangi bir temasının olmadığı vurgulandı.

H1N1 VİRÜSÜ İZLANDA'YA DA ULAŞTI

İzlanda'da domuz gribine yol açan Influenza A/H1N1 virüsü ile ilgili ilk vaka açıklandı. Yetkililer, New York'dan kısa bir süre önce dönen bir kişide virüs belirlendiğini açıkladı. Virüsün hastada yol açtığı belirtilerin ise ''zayıf'' olarak tanımlandığı kaydedildi. Bu kişiyle birlikte New York'tan dönen aile üyelerinden 4 kişi için de testler yapıldığı kaydedildi.

H1N1 virüsü aşısının üretimi Haziran'da

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...