"Halk dumansız havayı seviyor"

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Dönem Başkanı Prof. Dağlı, kapalı alanlarda sigara yasağının genişletilmesine ilişkin yasanın toplumda büyük kabul gördüğünü söyledi.

"Halk dumansız havayı seviyor"

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) Dönem Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, ''Halk bu kanunu seviyor. Çok fazla denetime, ceza kesmeye ihtiyaç duyulmuyor'' dedi.

Dağlı, SSUK yürütme kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, restoran, bar ve kahvehane gibi yerlerdeki sigara yasağıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kapalı alanlardaki sigara yasağını genişleten yasal düzenlemenin toplumda büyük kabul gördüğünü ifade eden Dağlı, geçen 3 aylık sürede kanunla ilgili uygulamaların kendilerini memnun ettiğini söyledi.

Dağlı, ''Halk bu kanunu seviyor. Çok fazla denetime, ceza kesmeye ihtiyaç duyulmuyor. Bu yasa her yere girdi ve iyi uyguluyoruz'' diye konuştu.

Büyük sigara şirketlerinin Türkiye'deki sigara yasağıyla ilgili çeşitli kışkırtmalar yaptığını ve yasa dışı uygulamalara başvurduğunu belirten Dağlı, bunlara karşı halk sağlığını korumak adına müdahil olacaklarını belirtti.

RESİMLİ UYARILAR GELİYOR
Sigara paketleri üzerindeki resimli uyarıların 1 Ocaktan itibaren uygulamaya konulacağını hatırlatan Dağlı, bu uyarıların çok etkin olduğunu ve sigarayı bırakma isteği doğurduğunu kaydetti.

SSUK Yürütme Kurulu üyesi Doç. Dr. Dilek Aslan da, 19 Temmuz-30 Eylül arasında yapılan çalışmaya göre, sigara yasağına uyma oranının kamu binalarında yüzde 99.4, özel işletmelerde yüzde 99.5, toplu taşım araçlarında ise yüzde 98.8 olduğunu bildirdi. Aslan, genel uyumun ise yüzde 99.5 oranında olduğunu kaydetti.

SSUK Yürütme Kurulu üyesi Mustafa Seydioğulları da, bugüne kadar sigara ile ilgili yasaklara uymayan işletmelere 2 milyon 350 bin TL ceza kesildiğini bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...