'Halk kendi kendini tedavi ediyor'

Ebola salgınından en fazla etkilenen Liberya’da virüsün yayılması nedeniyle sağlık kuruluşlarının kapanması halkı "kendi kendini tedaviye" zorluyor.

Anadolu Ajansı 12.08.2014 - 12:43

'Halk kendi kendini tedavi ediyor'

Ebola salgınıyla mücadele eden ve nüfusu 4 milyon olan Liberya'da hastaneler kapanınca doktor onayını almadan ilaçları temin etmeye çalışanların sayısı giderek artıyor.

Liberya’nın başkenti Monrovia’da eczaneden ilaç satın almaya giden 6 çocuk annesi Sue Dweh, "bütün hastaneler kapandığı için kendimiz önlem almak zorundayız" ifadesini kullandı.

Bir eczacı ise kartonlarca sipariş aldığını söyleyerek herkesin "kendi kendinin doktoru olduğu" ülkede buna karşı çıkamadıklarını açıkladı.

GİNE SINIR KAPILARINI KAPATMAYACAĞINI AÇIKLADI
Gine Devlet Başkanı Alpha Conde sınır kapılarını kapatmayacaklarını belirtti. Conde, her ülkenin istediği önlemleri alma özgürlüğüne sahip olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanı Remy Lamah hafta sonu, Liberya ve Sierra Leone sınırlarının, salgın kontrol altına alınıncaya dek geçici olarak kapatıldığını açıklamıştı. Hükümet kaynakları ise, bakanın açıklamasının iletişim sorunlarından kaynaklandığını söylemişti.

"FİLDİŞİ SAHİLİNDEKİ ŞÜPHELİ VAKALAR NEGATİF ÇIKTI"
Fildişi Sahili Sağlık Bakanı Raymonde Goudou Coffie, ülkede 40'a yakın şüpheli vaka tespit edildiğini fakat yapılan testlerin negatif çıktığını belirtti.

Sağlık Bakanı, Ebola salgınıyla mücadele etmek için şimdiye kadar 1 milyon dolarlık yatırım yapıldığını ifade ederken Savunma Bakanı Paul Koffi Koffi, sınırlarda görev yapan yetkililerin duyarlı olmaları konusunda eğitim aldıklarını ve önlem için grup halinde sınırı geçmek isteyen kişilerin ülkeye kabul edilmeyeceğini açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...