Hamileler saunaya gidebilir mi?

Sıcağın ve sıcak suyun rahatlatıcı etkisine alışkın olan kadınların gebeliklerinde sauna veya kaplıcaya gitmeleri sakınca yaratır mı?

12.01.2010 - 09:46

Hamileler saunaya gidebilir mi?

Uzmanlar, sauna, kaplıca ve sıcak su banyosu gibi ortamların hamileler için sakıncalı olduğunu belirtiyor. Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları Bölümü'nden Dr. Alper Mumcu, Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar cemiyetinin (ACOG) de dahil olduğu pekçok bilimsel dernek ve doktorun hamilelik döneminde sauna ve sıcak su banyolarını onaylamadıklarını söylüyor. Dr. Mumcu, sakıncanın gerekçelerini şöyle anlatıyor:

HEM BEBEK HEM DE ANNE ADAYI İÇİN RİSKLİ
"Yüksek sıcaklık değerleri özellikle bebeğin organ gelişiminin devam ettiği ilk 3 aylık dönemde teratojen yani sakatlık yaratabilecek etkilere sahiptir. bebek gelişimi üzerindeki bu olumsuz etki azalmakla birlikte ikinci ve üçüncü üçaylık dönemde de devam etmektedir. Hamile bir kadının vücut sıcaklığını arttıracak her türlü eylem anne karınındaki bebek üzerinde potansiyel zararlara sahiptir. Benzer şekilde gebelik sırasında ateşin kontrolsüz yükselmesi de bebeğe zararlı olabilir.

Hamilelikte sauna önerilmemesinin tek nedeni bebek üzerindeki teratojen etki değildir. Hamilelik sırasında kadının kan hacmi artar. Sıcaklık olduğunda vücut terleme yolu ile ısı kaybetmek amacı ile cilde yakın damarlarda genişleme yaratarak kan akımının buralara yönelmesini sağlar. Bu durumda anne adayının beynine giden kan azalcağından ani bayılmalar olabilir. Yine aynı nedenlerle bu dönemde bebeğe giden kan miktarında da azalma olabilir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...