Ramazan Bayramı tatilinde hamilelerin dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi veren Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, tatilini açık büfe restoranların bulunduğu bir yerde geçireceklerin beslenmelerine çok daha fezle özen göstermeleri gerektiğine vurgu yaptı.

"Tabağınızdaki yiyeceklerin, içeriklerini ve pişirilme yöntemini öğrenin. Hafif yiyecekleri ve zeytinyağlıları tercih etmeye çalışın" diyen Dr. Taşdemir, hamilelere tatil boyunca rehber olabilecek önerilerini şöyle aktardı:

"Salata yiyecekseniz hijyeninden, sebzelerin iyi yıkanmış olduğundan emin olun. Ayrıca öğününüzü sadece salatayla geçiştirmeyin. Yanında mutlaka et, tavuk ya da balık gibi protein içeren bir besin tüketmeye özen gösterin.

MEŞRUBAT VE KIZARTMADAN UZAK DURUN

Açık sulardan, meşrubatlardan uzak durun. Salata sosları, yağlı peynirler, kızartılmış ekmekler, yağlı tohumlar, patates veya makarna salatası gibi yüksek yağ içeren besinler, yüksek kalorilidir; tercihinizi yaparken dikkatli olun. Özellikle reflüsü olan anne adayları yüksek yağ ve mayonez içeren soslardan uzak durmalı. Yemeğinizi yavaş ve sakin bir şekilde yiyin; aşırı doymuş hissetmeden önce yemeyi bırakın. Denemek istediğiniz yiyecekleri sıraya koyarak, farklı öğünlerde bir tanesini az miktarda deneyin. Böylece öğünlerinizde daha dengeli besleneceksiniz ve öğünleriniz daha çeşitli olacaktır.

BAKLAVA YERİNE DONDURMA YİYİN

Kan şekerinin yükselmesinin temel nedeni, vücuttaki insülin hormonunun yokluğu, eksikliği veya var olan insülinin etkisizliğidir. Sağlıklı bireylerde kan şekeri, insülin hormonu tarafından dengelenir. Ancak diyabetli hamilelerde veya hamilelik şekeri görülen anne adaylarında vücut yeterli insülin hormonu salgılayamadığı veya salgılanan insülin hormonu kandaki şekerin vücut tarafından kullanılmasında yeterli etkiyi göstermediği için kan şekeri yükselir. Dolayısıyla tatlı tüketimini abartmamalısınız. “Sen iki kişisin, ye” sözlerine aldırış etmemeli, sütlü tatlıları, dondurmayı tercih etmelisiniz.

YEMEKLERDEN SONRA YÜRÜYÜŞ YAPIN

Anne adayları bayram tatilinde de fiziksel aktiviteyi ihmal etmemeliler. Yemeklerden sonra kısa bir yürüyüş veya bulunduğunuz yerin imkânlarına göre yüzme, aerobik yapabilirsiniz."