Hamilelik kalp için risk

Amerikan kardiyoloji derneği kongresine katılan uzmanlara göre, anne sağlıklı olsa da hamilelik kalp krizi riskini artırıyor.

27.03.2012 - 10:45

Hamilelik kalp için risk

Doğurgan yaştaki kadınlarda kalp krizi nadir görülen bir durum. Ancak hamilelikte kalp krizi riski artıyor. Hamilelerde kalp krizleri çoğu zaman ağır seyrediyor ve tedavi yöntemlerinin de özel patofizyoloji nedeniyle rutinden farklı olması gerekiyor.

Alman Aerztezeitung gazetesinin haberine göre, ABD'nin Chicago kentinde düzenlenen Amerikan kardiyoloji derneği kongresinde sunum yapan Prof. Uri Elkayam, ortalama olarak 16 bin-20 bin kadından sadece birisinin hamileyken veya doğumdan hemen sonra kalp krizi geçirdiğini belirterek, toplamda sayının çok düşük olmasına rağmen hamile olmayan yaşıtlarına göre kalp krizi riskinin bu kadınlarda 3-4 kat fazla olduğunu bildirdi.

Kalp krizi geçiren hamilelerde ölüm oranının yüzde 7 ile hamile olmayanlara oranla daha yüksek olduğunu da söyleyen Elkayam, hamilelikteki hormonel değişikliklerin kalp damarlarını zayıflattığını, bunun da pıhtı atma ihtimalini artırdığını kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...