NTV

Hamilelik stresi, çocuğu bağımlı yapabilir

Anadolu Ajansı

Sağlık

Bir araştırmada hamilelikte stres altında olan farelerin yavrularında, uyuşturucu bağımlılarında olduğu gibi beyin anomalileri gelişti. Sonuç, ‘hamilelikte yaşanan stres, çocuğun ileride bağımlı olmasını teşvik edebilir’ şeklinde yorumlandı.

Portekiz'in Braga kentindeki Minho Üniversitesi bilim insanları, Ana Joao Rodrigues ve Nuno Sousa başkanlığında yaptıkları ve sonuçları Molecular Psychiatry dergisinde yayımlanan araştırmada, hamile farelere stres hormonu yüklediler.

Hamilelikte stres altında olan farelerin yavrularında büyüdüklerinde, uyuşturucu bağımlılarındaki gibi, beyin anomalileri oluştu. Ayrıca hayvanların uyuşturucu ve alkol bağımlılığına daha yatkın oldukları görüldü.

Bu kobaylara mutluluk hormonu olarak bilinen dopamin maddesini veren bilimciler, anomalilerin geçtiğini, bağımlılıklarının da azaldığını tespit etti.

Rodrigues, "Sonuç çok şaşırtıcı. Çünkü nispeten kolay bir ilaç tedavisiyle dopamin seviyesinin normale getirilerek uyuşturucu bağımlılığını tedavi etme ihtimaline işaret ediyor. Daha da önemlisi, bağımlılığa yatkın olan kişilerde bu yöntem önlem olarak kullanılabilir" dedi.

Araştırmaların devam etmesi gerektiğini belirten bilim insanları, kokain bağımlılarında dopamin tedavisinin denendiğini, ancak net bir sonuca ulaşılamadığını hatırlattı.

Sonuç alınamamasının tedavinin süresi veya dozuyla ilgili olabileceğini kaydeden araştırmacılar, araştırmalarında, üç gün dopamin tedavisi uyguladıkları kobayların üç hafta sonra yeniden bağımlılık geliştirdiklerini, üç hafta tedavi uygulanan farelerde ise bağımlılığın geri gelmediğini bildirdi.