Hamilelikte göbek fıtığına dikkat

Kadın, erkek her 20 kişiden biri hayatının bir döneminde karın duvarı fıtığıyla karşı karşıya kalıyor. Ancak hamilelikle sık tetiklenen göbek fıtıkları önemli sorunlara neden olabiliyor.

Haberler 13.06.2012 - 09:35

Hamilelikte göbek fıtığına dikkat

Göbek fıtığı, göbek çukurundaki halkanın zayıflaması ile ortaya çıkıyor ve karın içi basıncı artıran zorlanmalarda daha da belirginleşiyor. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hamdi Koçer, “Göbek fıtıklarının çoğu çok küçük olduğundan hasta farkına varmıyor ancak zaman içinde büyümeye başlayarak bir fındık boyutundan bir portakal büyüklüğüne kadar ulaşabiliyor” diyor.

Göbek fıtıkları kadınlarda en sık hamilelik döneminde ortaya çıkıyor veya bu dönemde fark edilir hale geliyor. Hamilelik ilerledikçe artan karın içi basınç nedeni ile fıtık büyüyor. Koçer, “Gebeliklerde göbek fıtığı büyümeye başladığında hastanın ehil ellerde ameliyatı kaçınılmazdır. Ancak maalesef fıtıklar bazen önemsiz, basit bir hastalık gibi görülüyor. Hatta zaman zaman sezaryen sırasında hastanın gebeliğini takip eden doktoru tarafından iki üç dikişle göbek fıtığına müdahale edildiği durumlarla karşılaşıyoruz ki bu gibi doğru yöntemle onarılmayan göbek fıtıkları yüzde 25-50 oranında nüks ediyor. Hatta 2-3 kez nüks ederek dev fıtıklara dönüşüyor” uyarısında bulunuyor.

FITIK KÜÇÜK OLSA BİLE YAMA İLE ONARILMALI
Dr. Koçer'e göre, dikiş ile onarılan göbek fıtıkları, bir branda gibi yırtılıp hep daha büyük bir fıtık olarak hastaların karşısına çıkıyor. Her dikiş, dokuları keserek yeni fıtık oluşumuna neden oluyor. Bu nedenle göbek fıtıklarının konusunda uzman cerrahlar tarafından tedavi edilmesi hastanın sağlığı açısından son derece önemli.

Sayfa Yükleniyor...