Hangi diyet daha etkili?

Zayıflamaya karar verenler, işe genellikle bir diyet seçerek başlıyor. Son yapılan araştırmaya göre beslenmede yağı azaltanlar daha hızlı kilo veriyor.

NTV Haber 15.08.2015 - 01:53

Hangi diyet daha etkili?

Kilo vermek için nasıl bir diyet uygulamalı? Bu soruya yanıt arayan uzmanlar, karbonhidrat ve yağ alımının azaltılmasına dayalı iki farklı diyeti mercek altına aldı. Yapılan çalışmada, beslenmede yağı azaltanların, karbonhidratı azaltanlara göre daha hızlı kilo verdikleri görüldü.

"Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüsü"ndeki araştırmada 19 obez kişi mercek altına alındı. Bu kişilere önce günlük 2700 kalori verildi. Ardından da iki hafta boyunca, verilen kalori miktarı üçte bir oranında azaltıldı. Kimilerine düşük yağlı, kimilerineyse az karbonhidratlı bir diyet uygulandı.

İki hafta sonunda, daha az yağ tüketenlerin ortalama 463 gram, daha az karbonhidrat tüketenlerinse ortalama 245 gram zayıfladığı saptandı. Bu, düşük yağ tüketenlerin, karbonhidratı azaltanlara kıyasla yüzde 80 oranında daha fazla kilo verdiği anlamına geliyor. Bununla birlikte uzmanlar kilo vermek için en etkili noktanın bir diyeti kararlı ve istikrarlı şekilde uygulamak olduğuna vurgu yapıyor.

Sayfa Yükleniyor...