Hareketsizlik ve stres ülser yapıyor

Midenizde hafif yanma ve dolgunluk ile başlayıp şiddetli ağrı, bulantı ve kusmaya neden olan belirtileri önemseyin. Çünkü bunlar, 'peptik ülser'le karşı karşıya kaldığınızın işareti olabilir.

01.09.2010 - 09:55

Hareketsizlik ve stres ülser yapıyor

Günümüzde sağlıklı beslenmeyen pek çok kişinin mide ağrısından şikayetçi olduğunu belirten Memorial Ataşehir Hastanesi Gastoenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Duygu İbrişim, peptik ülserin genellikle bazı ilaçlar ve H.pylori  bakterisinden kaynaklandığını söyledi.

Ayrıca ailesel ve bireysel yatkınlık, yanlış beslenme, sigara, yoğun alkol tüketimi ve stresli yaşamın da peptik ülser hastalığını kolaylaştırıcı faktörler olduğunu belirten Dr. İbrişim, "Koruyucu sistemin dengesi bozulduğunda ülser gelişir" dedi ve şu bilgileri verdi:

"Peptik ülser, sindirim sisteminin iç yüzeyini döşeyen dokuda, yani mukozada oluşan defektler, yaralardır. Midedeki koruyucu sistemlerle tahrip edici faktörler arasındaki dengenin bozulduğu durumlarda mukoza bütünlüğü zarar görür ve ülserler oluşur. Kahve telvesi görünümünde veya kanlı kusma, sulu-siyah renkte ya da kanlı dışkılama sindirim sistemi kanamasını akla getirmelidir. Hatta ileri evrelerde mide-bağırsak delinmesine (perforasyon) bağlı olarak akut cerrahi karın tablosu oluşabilir.

BİLİNÇSİZ AĞRI KESİCİ KULLANMAK RİSKLİ
Bu ilaçlar ağrı kesici ve anti-romatizmal etkileri nedeni ile sık kullanılırlar. Aspirin de bu grup içindedir. Bazı hastalıkların tedavisinde altın değerinde olan bu ajanlar doktor önerisi dışında rastgele alındığında; gastrit, sindirim sistemi ülserleri, mide-bağırsak kanaması ve delinmesi gibi ciddi yan etkilere neden olabilir."

Yaşam tarzının ülser yapabildiğini vurgulayan Dr. İbrişim, "Peptik ülser hastalığında bireysel ve ailesel yatkınlık önemli bir faktördür. Aynı şekilde yaşayan, beslenen ve alışkanlıkları benzer olan bireylerin sindirim sistemi hassasiyetleri birbirinden farklıdır. Düzensiz ve sağlıksız beslenme, kontrolsüz ilaç kullanımı, sigara, yoğun alkol alınması, çay, kahve ve gazlı içeceklerin aşırı tüketilmesi, hareketsiz ve stresli yaşam bu hastalığın tetikleyici faktörleri olabilmektedir" dedi.

Uz. Dr. Duygu İbrişim Uz. Dr. Duygu İbrişim

İbrişim, yaşam tarzını düzenlemenin peptik ülserde ilaç tedavisi kadar önemli olduğunu belirtti ve hastalıktan korunmada etkili olan önlemleri anlattı:

"Peptik ülserde tanı, klinik, laboratuar ve görüntüleme yöntemleri ile konur. Üst gastrointestinal sistem endoskopisi (gastroskopi) altın standarttır. Gastroskopi ile ülserler direkt görülebilir; biyopsi alınabilir ve mukozadaki mikroskopik değişiklikler ve enfeksiyon varlığı değerlendirilebilir. Ayrıca ülser kanamalarında gastroskopi sırasında endoskopik tedavi yöntemleri uygulanarak kanamanın durdurulması sağlanabilir. Tedavide mide asidini baskılayan ilaçlar ve pozitif bulunursa enfeksiyona yönelik antibiyotik tedavisi verilir.  

DOĞRU BESLENİN, ÜLSERDEN KORUNUN
Doğru ve düzenli beslenme mide sorunlarını en aza indirir. Bunun için şu noktalara dikkat etmek gerekir:

Kahvaltıyı ihmal etmeyin. Ekmek ve kahvaltılıklarla yapılan geleneksel Türk kahvaltısı en iyisidir. Diğer hamur işleri, kızartmalar ve tatlılara kahvaltıda yer vermeyin. Yeterli sıvı almaya özen gösterin. Önceliğiniz su olsun. Çay kahve ve diğer içecekleri aşırı tüketmeyin. Öğle ve akşam öğünlerinizi düzenli yiyin. Özellikle akşam daha hafif, buharda pişirilmiş yemekleri tercih edin. Porsiyonlarınız küçük olsun. Ara öğünlerde küçük kahvaltılık atıştırmalar yapın. Mideniz uzun süre boş kalmasın. Yüksek şekerli, tuzlu ve kızartılmış ürünlerden kaçının. Tatlı olarak taze ve kuru meyveler, meyveli yoğurtlar veya sütlü tatlıları tercih edin. Özellikle bayramda tatlıyı günde bir porsiyonla sınırlayın. Sütlü tatlılar hem daha hafif hem de daha besleyicidir. Her ziyarete gittiğiniz yerde bir tabak tatlı yeme hatasına düşmeyin.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...