Ayağa kalkmaya, yürümeye, hatta kolun kalkmasına bile engel olabilen eklem yaralanmaları spor yaparken, koşarken, arabaya binip inerken, düşme ve burkulma gibi travmalar sonucu ortaya çıkabiliyor. Tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri de artroskopi yöntemi. Yöntemde eklem içerisine çok küçük bir delikten giriliyor ve yapılar bir kamera aracılığıyla ekrana aktarılıyor. Sonrasında ise diğer bir noktadan eklem içerisine küçük bir veya birkaç delikten girilerek tanı ve tedavi yapılıyor.

Acıbadem Bodrum Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Levent Sürer, spor yapan insan sayısı arttıkça eklem sorunlarının da arttığın söyledi. Sürer ayrıca yaşlı kişilerde oluşan kas güçsüzlüğü nedeniyle de eklem sorunlarının ortaya çıktığını belirtti.

OPERASYON TEK BACAK UYUŞTURULARAK YAPILABİLİYOR
Artroskopi ameliyatının, hastaya bağlı olarak sadece işlem yapılacak bacak ya da belden aşağısı uyuşturularak gerçekleştirildiği gibi tamamen uyutularak da yapılabildiğini belirten Dr. Levent Sürer, artroskopinin açık ameliyattan daha avantajlı olduğunu söyledi ve o avantajları şöyle özetledi:

ARTROSKOPİNİN SAĞLADIĞI 8 AVANTAJ
1- Artroskopik cerrahi, konusunda deneyimli bir cerrah tarafından yapıldığında, çevre dokulara zarar vermeden, büyük kas kesileri yapmadan, doğrudan eklem içine girilmesine ve sadece hasta olan dokulara müdahale edilmesine olanak sağlıyor. Böylece operasyon sonrası iyileşme süreci çok daha rahat ve ağrısız geçiyor.
2- Ameliyat sırasında, hasta isterse, monitorden dizinin içini izleyebiliyor.
3- Artroskopik cerrahi sırasında eklem içi yapıları çok yakın ve büyütülmüş olarak görülüyor. Bu sayede hastalıklı dokular çok daha iyi teşhis ve tedavi edilebiliyor.
4- Eklem hareketlerini sağlayan iyileşmesi zor ve ağrılı kas, kapsül gibi dokulara hiç dokunulmuyor. Bu sayede de ameliyat sonrasındaki eklem hareketleri ağrısız ve rahat oluyor.
5- Enfeksiyon riski açık cerrahiye göre çok daha düşük.
6- Kanama riski yok veya çok az.
7- Ameliyat kesileri küçük olduğu için yara problemi olmuyor.
8- Artroskopi ile gerçekleşen menisküs ameliyatları ortalama 1 saat sürüyor. Hastalar ameliyatın olduğu gün hastaneden taburcu olabiliyor ve kısa sürede sosyal hayatına dönebiliyor.

YÜZÜN, YÜRÜYÜN, EGZERSİZ YAPIN
Yaralanmaları azaltmak için eklemleri çevreleyen kas gruplarını güçlendirmek gerekiyor. Uzm. Dr. Levent Sürer, günde 30 dakika yürüyerek, egzersiz yaparak ya da yüzerek kas gruplarını güçlendirilebileceğini, bu sayede de eklem yaralanması riskinin azaltılabileceğini söyledi.