Ülkemizde henüz hasta olmadan doktora gitme bilincinin oturmadığını söyleyen Uzm. Dr. İlker Solmaz, düzenli doktor kontrolü ve koruyucu uygulamalarla birçok hastalığın önüne geçilebileceğini belirtti. Solmaz, koruyucu tedavi uygulamaları sonucunda yaşam kalitesinin yükseldiğini, ileride olabilecek hastalıklarla doğacak zaman ve maddi kayıpların önlendiğini dile getirdi. 

Koruyucu yöntemler arasında dünyada önemli bir yeri olan vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını harekete geçiren enjeksiyon uygulaması proloterapi yöntemi ile bel ve boyun fıtığı başta olmak üzere birçok kas, eklem, omurga ve iskelet sistemi kaynaklı rahatsızlıkların oluşmadan önüne geçildiğini kaydeden Dr. Solmaz, "Yöntem özellikle zayıflamış ve işlevini kaybetmiş eklem, kas, bağ ve kıkırdak dokuları güçlendirir, iskelet sistemini sağlamlaştırarak birçok hastalığın önünü keser" dedi.

MASA BAŞI ÇALIŞANLAR DİKKAT
Uzm. Dr. İlker Solmaz, yöntemin masa başında sürekli çalışan ve hareket kısıtlılığı olan kişiler açısından çok daha etkili olduğunu belirterek ileride oluşabilecek ağrı ve fıtığa karşı iyi bir koruyucu tedavi şekli olduğunu ileri sürdü. Profilaktif proloterapi ile vücudun kendi kendini iyileştirdiğini söyleyen Solmaz, özellikle eklemlerinde çıtırdama, kütürdeme şikayetleri ile sabah kalkarken bel tutukluğu olanların, boynunu sağa-sola çevirmede güçlük yaşayanların bu tedavi ile, ameliyata kadar gidebilecek sorunlara erken dönemde müdahale edebileceğini aktardı.

Bir enjeksiyon uygulaması olan profilaktif proloterapi ile hasar görmüş dokular üzerinde mikropsuz iltihap oluşturularak vücudun iyileştirme gücü harekete geçiriliyor. Vücut, mikropsuz iltihabı yok etmek için hasarlı bölge üzerindeki kan akış hızını artırıyor ve burada yeni hücreler oluşturarak doku iyileşmesini başlatıyor.