Hastalar hastaları eğitecek

Türkiye Diyabet Vakfı’nın diyabetle mücadele amacıyla başlattığı ‘Diyabeti Durduralım’ projesi kapsamında eğitim alan hastalar, diğer diyabet hastalarına eğitim verecek.

20.08.2011 - 13:53

Hastalar hastaları eğitecek

Yaşam boyu diyabetten korunma bilincini yaygınlaştırmak amacıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün desteği ve Türkiye Diyabet Vakfı’nın koordinatörlüğünde başlatılan ‘Diyabeti Durduralım’ projesi kapsamında Akran Eğitim Programı başlatıldı.

Akran Eğitim Programı kapsamında İngiltere ve Amerika’da pilot bölgelerde uygulanan hastanın hastayı eğitmesi modeliyle Türkiye’deki diyabet hastalarına ulaşılması hedefleniyor.

Ankara’da 2 gün süren eğitimlerde Edirne’den Van’a kadar 23 ilden yaklaşık 50 diyabetli hasta 25 hekim tarafından diyabette tıbbi beslenme, Tip 1 ve Tip 2 diyabet beslenmesi, diyabette psikolojik sorunlar ve cevaplar, gebelik ve diyabet gibi pek çok konuda eğitim aldı.

Sağlık Bakanlığı, 23 ilin valilikleri ve 23 ilden 30 üniversitenin desteklediği Akran Eğitim Programı’na katılan diyabet hastaları eğitimlerin sonunda diyabet bilgilerini ölçmek için sınava tabi tutuldu. Sınavı geçen hastalar hak kazandıkları diyabetle ilgili eğitim verebilir sertifikası ile kendi şehirlerinde diyabet hastalarına eğitim verebilecek.

İLK YILDA 20 BİN DİYABET HASTASINA ULAŞILACAK
Program ile ilk yılın sonunda 23 ilde 20 bin diyabetli hastaya ulaşmayı hedeflediklerini belirten Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, “Türkiye’de 5 milyonu aktif ilaç kullanan yaklaşık 10 milyon diyabetli hasta var. Doktor ve hemşirelerin tüm bu hastalara ulaşıp eğitmesi mümkün olmuyor. Diyabeti Durduralım projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz Akran Eğitim Programı ile bu 5 milyon hastaya ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Diyabetin neden olduğu hasarları diyabet hastalarını eğiterek en aza indirebileceklerini belirten Prof. Dr. Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Diyabetle nasıl mücadele edeceği konusunda eğitim alan hastalarda organ hasarı yüzde 40-50 oranında daha az. Çünkü bilinçli diyabet hastaları ne yemeleri gerektiğini, egzersiz yapmanın önemini, ilaçlarını nasıl kullanacaklarını iyi biliyorlar. Oysa eğitim almayan hastalar bu saydıklarımız konusunda çok da bilinçli olmadıkları için, hastalıkta oluşan komplikasyonları daha fazla yaşıyor. Diyabet konusunda bilinç sahibi olmayan hastalarda ölüm oranı da daha fazla oluyor maalesef.”

Diyabet hastalarını eğitmenin Türkiye’nin sağlık bütçesinin azalmasını sağlayacağını da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Yılmaz, “Diyabet ve diyabetin neden olduğu hastalıklar Türkiye’nin sağlık bütçesinin yüzde 25’ini oluşturuyor. Hastaların eğitilmesi sağlık bütçesi üzerindeki yükü de azaltır” şeklinde konuştu. Diyabetin Türkiye ekonomisine oluşturduğu yükün şu an için yıllık 3 milyar doların üzerinde olduğunu belirten Prof. Dr. Yılmaz, Diyabeti Durduralım projesi ile diyabet ve diyabetin sebep olduğu bu yükü geleceğe dönük olarak azaltmayı hedeflediklerini de vurguladı.

DİYABETE KARŞI SAĞLIKLI YAŞAM SEFERBERLİĞİ
‘Diyabeti Durduralım’ projesinin üç yıllık yoğun bir uygulama takvimi var. Proje çerçevesinde 23 ilde başlatılacak bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra, çalışanların diyabete karşı duyarlı bir şekilde beslenmeleri için iş yerlerinde bilgilendirme etkinlikleri düzenlenecek. Ofislerde ve park alanlarında spor ve egzersiz alanları oluşturulacak. Anne adaylarına gebelikten itibaren kendilerini ve bebeklerini diyabetten koruyucu önlemler ve bilgiler konusunda eğitim verilecek. İlköğretim öğrencilerine ve gençlere çağdaş sosyal medya uygulamaları ile ulaşılacak. Yöresel mutfakların diyabetten korunma bilinciyle revizyonu için çalışmaları da kapsayan proje çerçevesinde aileler ve işyerleri için diyabete karşı sağlıklı menü önerileri içeren yayınlar hazırlanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...