Hastane enfeksiyonu için önlem

Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi nefroloji servisinde görülen Vankomisin Dirençli Enterokok (VRE) enfeksiyonu nedeniyle hastanede çeşitli önlemler alındı.

Anadolu Ajansı 25.01.2012 - 16:34

Hastane enfeksiyonu için önlem

Nefroloji servisinde görülen VRE enfeksiyonu nedeniyle bazı odaların kapılarında ''VRE ( ) temas izolasyonu'' yazısı olduğu görüldü. Doktorların odaya girerken kapılarda asılı olan mavi önlükleri giydikleri, odalarda yatan hastalar ve yakınlarının, diğer odalardaki kişilerle görüştürülmediği öğrenildi.

Hastanenin enfeksiyon kontrol komitesi başkanı Prof. Dr. Nazif Elaldı, VRE enfeksiyonunun 1980'li yılların ortalarında tanımlanmış bir bakteri olduğunu söyledi.

Bunun normalde dışkıda bulunan bir bakteri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Elaldı, ''Bizim hastanemizde yaklaşık 2-3 aydan beri zaman zaman bazı kliniklerde bunun izole edildiğini görüyoruz ama bu sadece dışkıdan izolasyondur. Yani bugüne kadar bu bakteri nedeniyle herhangi bir ölüm kaydedilmemiştir. Bazı kliniklerde problem olabilir, bağışıklığı baskılanmış hastaların yattığı kliniklerde zaman zaman kandan kaynaklanan bir hastalık oluşturabiliyor. Kan dolaşımı enfeksiyonu oluşturabiliyor. Hastanemizde şimdiye kadar böyle bir şey olmadı'' diye konuştu.

"BİZ ÖNLEMLERİMİZİ ALDIK, ALIYORUZ"
Bu bakterinin zaman zaman hastanelerde ortaya çıktığını anlatan Prof. Dr. Elaldı, şöyle devam etti: ''Sıklıkla hastaların dışkısında olan dışkı kolonizasyonu kanla ortaya çıkmakta. Bunu kolaylaştıran nedenler var, ya hastanede oluyor bu hastalık, ya da hastane dışında kolonize olup geliyorlar. Kullanılan antibiyotiklere bağlı olarak da bu mikroorganizma baskın hale geliyor. Bunun özelliği dirençli bakteri olması. Bizim hastanemizde zaman zaman birkaç klinikte bu bakterinin olduğunu görüyoruz sadece. Bunlar da dışkı kolonizasyonu şeklinde. Biz önlemlerimizi aldık, alıyoruz. Antibiyotik kullanımını kliniklerde kontrol altına alıyoruz. Yani gereksiz antibiyotiğin kullanılmasını engelliyoruz. Orada bir hastanın dışkısında çıktığı zaman, hastanın dışkı kültürünü mikrobiyoloji laboratuvarına gönderiyoruz. Laboratuvarda izole edildiği zaman da o hasta izole ediliyor. O hastanın odasına girip çıkarken el yıkama, önlük giyme gibi sıkı önlemlerimizi alıyoruz.''

"KORKULACAK BİR DURUM YOK"
Şu anda bazı kliniklerde birkaç vaka olduğunu bildiren Prof. Dr. Elaldı, şunları söyledi: ''Ama sadece kolonize olmuş durumda. Herhangi bir enfeksiyon hastalığı olmuş değil. Herhangi bir ölüme sebep olmuş bir bakteri değil. Bir tek bizim problemimiz de değil. Hastanelerde, kliniklerde zaman zaman olan bir hastalık, yeni bir şey değil. Bir de korkulacak bir problem değil. Bizim enfeksiyon kontrol komitemiz var. Ben enfeksiyon kontrol komitesi başkanıyım şu anda. Korkulacak herhangi bir durum yok, hastanemizde şimdiye kadar 30 civarında bir hastayı izole ettik. Gerekli önlemler alındı. Şu an çok az 3-5 civarında bir hasta kliniklerimizde var. Korkulacak bir durum yok bir salgın değil.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...