'Havamı bozma, TT oldu'

Yeşilay, sigara yasağı ihlallerine dikkat çekmek için dün #HavamiBozma etiketiyle bir sosyal medya kampanyası başlattı. Yeşilay’dan yapılan açıklamada, #HavamiBozma etiketinin kısa zamanda Türkiye ve Dünya gündeminde TT olduğu belirtildi.

05.11.2014 - 11:05

'Havamı bozma, TT oldu'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Esenler'de bir cafede sigara içen vatandaşa tepki göstermesi, dikkatleri bir kez daha sigara yasağı denetimlerine çevirdi. 

Yeşilay da sigara yasağı ihlallerine dikkat çekmek için dün #HavamiBozma etiketiyle bir sosyal medya kampanyası başlattı. Yeşilay’ın açmış olduğu etiketin (hashtag) kısa zamanda Türkiye ve Dünya gündeminde TT (Trend Topic) olduğu ifade edildi. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, 2008 yılında uygulamaya konan kapalı mekânlarda sigara içme yasağının denetimlerindeki eksiklikler nedeniyle kapalı alanların da giderek sigara içilebilir hale geldiğini söyledi.

Denetimin iyi yapılmamasının yasayı ihlal edenlerin cüretini artırdığını belirten Karaman, “Türkiye sigara yasağı uygulamasıyla dünyaya örnek olmuştu. Ancak bu durum yavaş yavaş değişiyor. Geçen gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Esenler'de kapalı bir mekânda sigara içen vatandaşı uyarması geldiğimiz durumu özetliyor” dedi.

“İNSAN HAKLARI İHLALİDİR”
Sigara bağımlılarının, sigara kullanmayan pasif içicilerin haklarını ihlal ettiğini belirten Karaman, şunları kaydetti: “Kendisi sigara içmeyen birinin sigara dumanına maruz kalması, istek dışı olarak gerçekleştiğinden bu bir insan hakkı ihlalidir. Sigara içen kişinin sigara dumanından pasif içiciler ciddi zarar görmektedir. Denetimlerin yerine getirilmesi, kapalı alanda sigara içilmesinin engellenmesi için sorumlulara gidişin kötü olduğunu ve yapılması gerekenleri hatırlatmayı vazife sayacağız. Aynı zamanda vatandaşların da bu işin denetimine sahip çıkmasını, kendi sağlıkları için bu tür ihlalleri yetkililere bildirmeleri gerektiğini önemle vurgulamak istiyoruz.”

AÇIK ALANIN 4’TE 3’ÜNDE YASAK
Yeni düzenlemeyle birlikte açık alanlara da sigara yasağı geldi. Yeni yasak paketi hastane bahçesi, okul bahçesi, park, cafe, restoranların açık bölümlerini kapsıyor. Nargile kafeler dahil, tüm yiyecek içecek hizmeti veren mekanların açık alanlarında, sigara içmek kısmen yasaklandı. Açık alandaki masaların sadece 4’te 1’i sigara içenler için ayrılıyor. 4’te 3’lük bölümü sigara içmeyenlere tahsis edilmesi yasal zorunluluk haline geldi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...