Hayalleriniz için harekete geçin!

Eğer 2012 sizin için güvende ve mutlu hissettiğiniz bir yıl olmadıysa bu durumu değiştirmek için harekete geçmeye bugünden başlayabilirsiniz.

01.01.2013 - 11:17

Hayalleriniz için harekete geçin!

Eğer 2012 sizin için güvende ve mutlu hissettiğiniz bir yıl olmadıysa bu durumu değiştirmek için harekete geçmeye bugünden başlayabilirsiniz.

"Hayatınızda değiştirmek istediğiniz 3 konuyu belirleyin" diyen Yaşam Koçu ve İletişim Uzmanı Ebru Korman’ın ilk tavsiyesi; giden yılın değerlendirmesiyle işe başlamak. 2013’ün geride kalan yıllardan daha iyi olması için önerilerde bulunan Korman’a göre, bunun için atılması gereken adımlar şöyle:

“Öncelikle yeni yılda değiştirmek istediğiniz 3 konuyu belirleyip, bunlarla ilgili bir yıllık plan yapın ve yazıya dökün. Örneğin, bu üç konu şunlar olsun: İdeal kiloma yakın bir kiloya ulaşmak. Zayıf olan genel kültürümü artırmak. İşyerinde verimimi yüzde 25 artırmak. Her üçü için de ayrı planlar yapın. Bu hedeflere ulaşmak için hangi yolları izlemeniz gerektiğini düşünün. Örnek olarak genel kültürü artırmayı ele alalım: Genel kültürünüzü nasıl artırabileceğinizi düşünün. Sonra adımlarınızı planlayın. Gelir düzeyinize göre bunun pek çok farklı yolu olabilir. Yurtdışına veya şehir dışına çıkarak, yaşadığınız şehirde kültür turlarına katılarak işe başlayabilirsiniz. Kaliteli belgeseller izleyebilir, kültür düzeyi yüksek kişilerin bulunduğu sosyal ortamlara girebilir, kitap okuyabilirsiniz. Sonra 1 yıllık planınızı yapın. Sizi biraz zorlayabilecek gerçekçi hedefler koyun. Programınızdan geri kalmamak için de özen gösterin.

YENİ KARARLAR ALIN VE HEMEN UYGULAMAYA BAŞLAYIN
Mutsuzluğunuzun sırrı, kendinizle ilgili memnun olmadığınız şeylerde. Yazdıklarınızı dikkatlice okuyun. Bunların büyük çoğunluğu, çaba sarf ederek değişebilir. Aynı şekilde kendinizden memnun olduğunuz konulara da bakın. Bunlar arasında da daha ileriye götürebileceğiniz, geliştirebileceğiniz özellikleriniz mutlaka vardır.

KENDİNİZE GERÇEKÇİ HEDEFLER KOYUN
Amaçlarınızı belirleyin, bunlara ulaşmak için gerçekçi hedefler koyun... Dev adımlar atmanız gerekmiyor. Ufak, birbirini takip eden basamaklar, hem gözünüzde büyümez hem daha gerçekçi şekilde planlanabilir, kontrol edilebilir. Kendinize hedefler koyun ve bunları ne kadar zamanda tamamlayacağınızı da belirleyin. Yeter ki isteyip, harekete geçin. Bunları yaparsanız, göreceksiniz ki önümüzdeki yılbaşında aynaya baktığınızda, kendinizden çok daha memnun, bir yıl öncesine göre epeyce ilerlemiş ve hayallerinden bir kısmını da gerçekleştirmiş bir kişiyle karşılaşacak, sonra da yola aynı güzel enerji ve heyecanla devam edeceksiniz.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...