Hayat kurtaran ilik İsrail'den geldi

22 yıldır lösemi tedavisi gören Mehmet Burhan Gül için uygun ilik, 15 milyon kişinin kayıtlı olduğu uluslararası veri bankasından bulundu.

Anadolu Ajansı 13.04.2012 - 11:24

Hayat kurtaran ilik İsrail'den geldi

Uzun yıllar tedavi gören ve ''aradığı canı'' Akdeniz'in karşı yakasında bulan lösemi hastası, ailesinde vericisi olmayan tüm hastalar için de umut oldu.

Kan kanseri olduğunu bundan 22 yıl önce öğrenen politikacı Mehmet Burhan Gül, mücadelesini hayata küsmeden sürdürdü.

Ailesinde kemik iliği vericisi bulunamadığı için nakil yaptıramayan 55 yaşındaki Gül, uzun yıllar ilaç tedavisi gördü. Doktoru Prof. Dr. Osman İlhan'ın bir yıl önce ''Artık ilaç tedavisinin işe yaramadığını, mutlaka kemik iliği nakli olması gerektiğini'' söylemesi üzerine Gül, yaşamla bağlarını koparmadan ilik arayış çalışmalarına hız verdi

Hastalığı yenmek için verdiği mücadeleyi anlatan Gül, yaşadıklarını şöyle özetledi:

''22 yıl önce KML (kan kanseri) teşhisi konulduğunda soğukkanlılıkla karşıladım. Hiç bir zaman 'Bu hastalık neden beni buldu?' diye sormadım. Eğer sorsaydım isyankar olurdum. 22 yıl boyunca hep hayata bağlı kaldım. Birçok ülkeye seyahat ettim, politikayla ilgilendim. 'Derdi veren Allah dermanı da verir' dedim. Herkes kendi kaderini yaşıyor, ben de o kaderi yaşayacağım diye düşündüm. Benimle aynı durumda olanların sırtını bir yere yaslaması lazım. O yer de Allah.''

Hastalıkla mücadelede aile desteğinin önem taşıdığını, kendisinin de ailesinden büyük destek gördüğünü anlatan Gül, ''Eşim ve ailem her zaman yanımda oldu. Bana hep destek oldular, yanımdaydılar'' diye konuştu.

Kan kanseri tanısı konulduktan sonra 6 yıl boyunca ünlü İngiliz uzman Hoffbrand'in hastası olduğunu anlatan Gül, ''Doktorum bana 'Artık buraya gelmenize gerek yok. Türkiye'de Prof. Dr. Osman İlhan takip etsin, yeterlidir' dedi. Ben de bu öneriyi dikkate alıp Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan şimdiki doktorum Prof. Dr. İlhan başvurdum'' diye konuştu.

Ailesinde uygun verici olmadığı için bir yıl önce uluslararası bankalardan kemik iliği aranmaya başlandığında ümidini hiç kaybetmediğini belirten Gül, iyi haberin İsrail'den geldiğini söyledi.

Dünyanın bir başka köşesindeki insanların din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin tanımadıkları hastalar için kemik iliği bağışında bulunmasının insanlık adına büyük bir davranış olduğunu ifade eden Mehmet Burhan Gül, ''Bana ikinci bir hayat veren kemik iliği bir bayandan geldi. Verenden Allah razı olsun. Din, dil, ırk ayrımı gözetmeden yapılan bu yardımdan herkesin kendisine pay çıkarması lazım. 'İlik bulundu' denilince Allah'a şükrettim. İlik veren kadına minnettarım. Bir gün gidip tanışmak istiyorum'' diye konuştu.

'22 YIL YAŞAMASI MUCİZEYDİ'
Mehmet Burhan Gül'ün doktoru Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Osman İlhan, 22 yıl boyunca farklı ilaçlarla devam eden tedavinin bir yıl öncesinde artık işe yaramadığını anlattı.

Hastanın kemik iliği nakli olmasının kaçınılmaz hale geldiğini ancak ailesinde vericisi olmadığını ifade eden İlhan, ''Hastanın zaten 22 yıl ilaç tedavisiyle hayatta kalması bir mucizeydi. Kemik iliği nakli olmayan KML hastalarının yaşam süresi en fazla 5 yıldır'' diye konuştu.

Gül için uygun ilik aranırken uluslararası bankalardaki 15 milyon kişinin tarandığını, İsrail'den bir bayanın doku uyumunun 10'da 9 çıktığını belirten İlhan, şu bilgileri aktardı:

''Biz bu tür nakillerde 10'da 10 tam uyum ararız. Vericinin bayan olması da bir başka riskti. Ama hastamız için başka alternatif yoktu ve bu vericiden alınan kemik iliği ile nakil yapmak zorunda kaldık. Hastanın yüzde 60 yaşama umudu vardı. Şansı varmış ki nakledilen kemik iliği tuttu ve hastamız sağlığına kavuştu.''

Gül'ün uluslararası bankalardan kemik iliği bulabilen şanslı hastalardan olduğunu ifade eden Prof. Dr. İlhan, uygun ilik bulunamayan çok sayıda hastanın yaşamını kaybettiğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...