TÜRKÖK’te hedef 500 bin kök hücre bağışçısı

Kızılay, Türkiye’nin ilik arayışında yurtdışına bağımlılığını ortadan kaldıran TÜRKÖK projesinde, 500 bin gönüllü kök hücre bağışçısına ulaşmayı hedefliyor. Kan plazma ürünlerini ülkemizde üretmeyi planlayan Kızılay'ın bir amacı da yılda 800 milyon TL karşılığı dövizin ülkemizde kalmasını sağlamak.

Haberler - ntv.com.tr 06.10.2016 - 16:40 | Son Güncelleme : 06.10.2016 - 16:51

TÜRKÖK’te hedef 500 bin kök hücre bağışçısı

TÜRKÖK projesi, başta lösemi gibi kanser türlerinin yanı sıra çeşitli hastalıklara şifa kapısını aralamak için 2014 yılında Kızılay ve Bakanlığı tarafından hayata geçirildi.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, TÜRKÖK projesinde hedeflerinin 500 bin gönüllüye ulaşmak olduğunu söyledi.

Sağlık muhabirleriyle bir araya gelen Dr. Kınık, “Türkiye’nin uygun ilik arayışında yurt dışına bağımlılığını ortadan kaldıran TÜRKÖK projesi, iki yılda sınırları aştı dünyaya model oldu” dedi.

TÜRKÖK kapsamında bağışta bulunan 48 yaşındaki Arzu Topuzdağ ve 24 yaşındaki Havva Kaya, bağış sürecinde yaşadıklarını anlatarak herkese çağrıda bulundu.

155 BAŞARILI NAKİL GERÇEKLEŞTİ

Şu ana kadar 160 binden fazla hayırseverin kemik iliği vericisi olmayı kabul ettiğini belirten Dr. Kınık, şöyle devam etti: Başta Amerika, Belçika Avusturya ve Hindistan olmak üzere çeşitli ülkeler sıraya girerek Türkiye’den tarama talep etti. Yurt dışından 14 uygun eşleşme bile tespit edildi. Mevcut gönüllü kök hücre bağışçılarından 155 başarılı nakil gerçekleşti. Bundan sonraki aşamada ise 500 bin bağışçıyı sisteme dahil etmek, kayıtlarını oluşturmak istiyoruz. Gönüllü verici adaylarının kazanımında, Kan ve Kan Ürünleri Kanunu çerçevesinde mevcut yaklaşık 4.500 bin kişilik bağışçı veri tabanından da yararlanacağız.”

Dr. Kerem Kınık
Dr. Kerem Kınık

YILDA 800 MİLYON TL KARŞILIĞI DÖVİZİN ÜLKEMİZDE KALMASI HEDEFLENİYOR

Güvenli Kan Temini Projesi kapsamında Sağlık Bakanlığı ile alışmalar yapıldığını anımsatan Dr. Kınık, plazma fraksinasyon üretim projesinde de sona yaklaştıklarını, yıl sonunda hayata geçireceklerini vurguladı. Kan için kullanılan plazma ürünlerini ülkemizde üretmeyi planlayan Kızılay, bu sayede yıllık 800 milyon TL karşılığı dövizin de ülkemizde kalmasını sağlayacak.

Sayfa Yükleniyor...