Türk Toraks Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, dernek olarak, KOAH farkındalığının oluşması için hekimlerinin, kamu yetkililerinin, ulusal örgütlerin ve Türk medyasının birlikte çalışmasını sağlamak için çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

Yorgancıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, "Hayat Nefesle Başlar" sloganıyla, akciğer sağlığı alanında önlenebilir tüm hastalıkları en aza indirmeyi, hastalara en etkin koruma, tanı ve tedaviyi sağlamayı amaç edinen Türk Toraks Derneği'nin, yeni yılla birlikte, halkı bilgilendirmek ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla, 2 önemli sosyal sorumluluk projesini daha hayata geçirdiğini kaydetti.

3. ÖLÜM NEDENİ KOAH

Türkiye'deki en önemli ölüm nedenleri arasında 3. sırada KOAH'ın geldiğine dikkati çeken Yorgancıoğlu, hastalığın görülme sıklığının 40 yaş üstü yetişkinlerde yüzde 20 olduğunu belirtti. Yorgancıoğlu, buna rağmen 10 KOAH hastasından sadece birinin doktora başvurduğunu aktararak, bu konuda bir sosyal sorumluluk kampanyası başlattıklarını ifade etti.

İNATÇI ÖKSÜRÜĞÜ CİDDİYE ALIN

KOAH'ın, solunum yollarında, mikrobik olmayan iltihaplanmaya bağlı oluşan, ilerleyici bir akciğer hastalığı olduğunu hatırlatan Yorgancıoğlu, "Çalışmalar ile KOAH'ın erken tanısı sağlanacak, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranları azalacaktır. Bu nedenle 40 yaş üstünde, sigara içmiş ya da içmekte olan veya meslek icabı ya da çevresel ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde, müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde Göğüs Hastalıkları hekimi tarafından görülüp, nefes ölçüm testinin yapılması gerekir. Bu kampanya için hazırlanan kamu spotları, afişler gibi iletişim araçlarıyla halkımızın bu önemli hastalıkla ilgili bilgi sahibi olmasını amaçlıyoruz" ifadelerini kullandı.