Hayata "45 dakika" mola

Antakya'da, yeni doğum yapan bir annenin kalbindeki yırtık aort damarı, 45 dakika hiçbir yaşam desteği verilmeden, ''Derin Hipotermik Total Sirkulatuvar Arrest Uygulaması'' ile yapay damarla değiştirildi.

16.02.2010 - 14:33

Hayata "45 dakika" mola

Yaklaşık 5 saat süren ameliyatı gerçekleştiren Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Adnan Celkan, hastaya, 45 dakika hiçbir yaşam desteği verilmeden gerçekleştirilen ve tıp dilinde ''Derin Hipotermik Total Sirkulatuvar Arrest Uygulaması'' adı verilen yöntemi uyguladıklarını söyledi.

Doç. Dr. Celkan, kalpten çıkan büyük aort damarında görülen ve ''aort diseksiyonu'' adı verilen yırtığın, karın damarlarına kadar ilerleyip hastanın hayatını tehdit eder hale geldiğini belirterek, ''Ameliyattan başka çare yoktu. Başarılı bir yöntem olan ancak bir o kadar da risk taşıyan bu ameliyat tekniğinde, hastanın vücut ısısını 17 dereceye kadar düşürüp 45 dakika süreyle tüm yaşam desteğini çekiyoruz. Damar değiştirme işini 60 dakikada bitiremeseydik hastanın beyin ölümü gerçekleşirdi. Bu yüzden zor bir ameliyat oldu'' dedi.

Doç. Celkan, Opr. Dr. Kıvanç Bayatlı'nın da aralarında yer aldığı ekibiyle ameliyatı gerçekleştirdiği, hastanın iki gün gözetimin altında tutulacağını, daha sonra taburcu edileceğini kaydetti.

"YENİDEN DOĞMUŞ GİBİYİM''  
Hasta Hatice Çelikdemir ise ameliyata girmeden önce doktorun ameliyatla ilgili tüm ayrıntıları kendisine aktardığını belirterek, ''Bu yüzden eşim ve yakınlarımla helalleştim. Eşime, çocuklarımıza iyi bakmasını söyledim. Ameliyat masasından hiç uyanamayabilirdim. Çok şükür, yeniden doğmuş gibiyim'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...