Hayata can, insanlığa kan...

Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi, kadınların kan bağışına destek olması amacıyla kadın hareketi başlattı.

23.02.2011 - 15:57

Hayata can, insanlığa kan...

Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök, kadınların kan bağış oranını artırmak amacıyla hazırladıkları ''Bayanlar Hayata Can, İnsanlığa Kan Verir'' projesi hakkında bilgi verdi.

Avrupa'da kadınların kan bağış oranının yüzde 35-40 düzeyinde olduğuna dikkati çeken Dr. Gökay Gök, bu oranın Ege Bölgesi'nde yüzde 8 olduğunu söyledi. Geçen yıl Ege Bölgesi'nde toplanan 200 bin ünite kanın sadece yüzde 8'inin kadınlar tarafından verildiğini belirten Gök, şunları kaydetti:

''Kızılay olarak ülke genelinde hedeflediğimiz 1,8 milyon bağışçıya neden hemen ulaşamadık? Bunun iki nedeni var. Biri eğitim, diğeriyse kadınlar. Avrupa'da kan bağışının yüzde 35-40'ını kadınlar yapıyor. Ama bizim ülkemizde hep kadınlarda, 'Sen kansızsın, önce erkekler versin, siz sonra verirsiniz' denmiş. Kadınlardan çok fazla kan talebinde bulunmamışız. Bu durum erkeklerin ve kan bankacılığının çok önemliği eksiğidir. Kadınların kan ihtiyacını şu an erkekler karşılıyor. Nerede kadın erkek eşitliği?''

Kadınların da kan bağışına destek olması amacıyla bir kadın hareketi başlatmaya karar verdiklerini ifade eden Gök, illerdeki vali ve belediye başkan eşlerinin bu çalışmaya öncülük edeceğini söyledi. Kadınlara kan bağışının önemi ve faydaları konusunda eğitim vereceklerini anlatan Gök, ''İlk çalışmayı Ödemiş, Manisa ve Aydın'da yapacağız. Daha sonra diğer Ege illerinde de aynı çalışmaları yürüteceğiz. Kadınlara özel kan bağışı günü ve saatleri planlayacağız. Kadınlar o saatlerde güne gider gibi Kızılay'a giderek kan bağışında bulunacaklar'' dedi.

Gök, Türkiye'de kadınların kan bağış oranını yüzde 8'den yüzde 35-40'a çıkarmadan kan ihtiyacını karşılamanın mümkün olmadığını vurguladı.

MİNİKLERE KAN BAĞIŞI BİLİNCİ AŞILAYACAKLAR
İlköğretim çağındaki çocuklara kan bağışı bilincini aşılamak amacıyla, ''Küçük Yürekler Büyük Adımlar Atıyor, Hayat Kurtarıyor' isimli bir proje geliştirdiklerini de belirten Gök, projenin ayrıntıları hakkında şu bilgiyi verdi:

''Amacımız ülkemizin kan ihtiyacının tamamını karşılamak. Projeyle ilerideki yıllarda potansiyel kan bağışçısı olabilecek ilköğretim öğrencilerine kan bağışı bilincini yerleştirebilmeyi amaçlıyoruz. Öğrencilerimiz, velilerini ve yakınlarını kan bağışına davet edecek. Toplumda kan bağışı konusunda farkındalık yaratacaklar. Bu projeyi Uşak ilinde uyguladık, bir çocuk 44 kan bağışçısı getirdi. O ildeki en başarılı ilk 5 çocuğa bisiklet hediye edeceğiz. Uşak'taki olumlu gelişme da bizi motive etti, umutlandırdı. Bu çalışmayı bölgesel proje haline getirdik. İzmir'de çocuklara bisiklet yerine başka sürpriz hediyeler vereceğiz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...